BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. V Banskej Bystrici hrozí, že autobusy mestskej aj medzimestskej dopravy a tiež vlaky nebudú od 1. februára dočasne zastavovať na novej hybridnej stanici Terminal Vlak Bus Shopping.
Vznikli totiž nejasnosti, kto a ako bude ďalej zabezpečovať prevádzku dopravnej časti stanice.
Nečakané rozhodnutie
Primátor mesta Ján Nosko oznámil, že Banská Bystrica túto časť neodkúpi.
Jeho rozhodnutie je nečakané, pretože mestské zastupiteľstvo už skôr nákup za 3,8 milióna eur schválilo a na tento účet odobrilo aj bankový úver.
Nehnuteľnosť, ktorá združuje autobusovú a vlakovú stanicu s nákupným centrom, postavila a prevádzkuje spoločnosť Primum, ktorá je členom developerskej skupiny InterCora.
Tá postavila a prevádzkuje nákupné centrá a iné komerčné nehnuteľnosti v Česku, Nemecku, Rakúsku či Rumunsku. Do banskobystrického terminálu investovala 20 miliónov eur.
Nosko tvrdí, že rozviazanie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve na časť stanice nie je jednostranné, ale je to výsledok obojstrannej dohody s developerom.
„Terminál bude stáť mesto nula eur,“ tvrdí. Na poslednom mestskom zastupiteľstve spomínal, že mesto tak ušetrí peniaze a schválený úver bude môcť použiť na iné výdavky.
Nosko ubezpečil, že prevádzka stanice nie je ohrozená a majiteľ stanice intenzívne rokuje o tom, kto a kedy prevezme prevádzkuje dopravnej časti.
“Ak sa nenájde prevádzkovateľ a dopravný podnik nájomnú zmluvu nepredĺži, autobusová stanica bude od 1. februára uzavretá.
„
Hrozí zatvorenie
Stanovisko spoločnosti Primum, majiteľa terminálu, vyznieva presne opačne – firma pôsobí prekvapene a naznačuje, že rozhodnutie mesta je nepochopiteľné.
„Mesto sa ukončením zmluvy vzdalo možnosti odkúpiť dopravnú časť stanice, ktorej výstavbu samo iniciovalo napriek tomu, že poslanci odkúpenie schválili a mesto už má schválený na tento účel úver,“ píše v stanovisku.
Primum síce potvrdila, že intenzívne hľadá budúceho prevádzkovateľa dopravnej časti stanice, ale hrozí, že sa to nemusí stihnúť na budúci týždeň.
Momentálne túto časť terminálu prevádzkuje Dopravný podnik Banská Bystrica, ktorý je v súkromných rukách, mesto tam má len menšinový podiel. Nájomnú zmluvu má však len do 31. januára.
„Pokiaľ sa urýchlene nenájde iný prevádzkovateľ a dopravný podnik nájomnú zmluvu nepredĺži, autobusová stanica bude od 1. februára uzavretá,“ tvrdí Primum.
Obchodný spor?
Banskobystrická radnica to odmieta a tvrdí, že stanovisko firmy „vníma ako zavádzajúce a nekorektné“.
„Ak by sme nemali od investora jednoznačný prísľub, že prevádzka dopravnej časti stanice bude v plnej miere zabezpečená, nevzdali by sme sa možnosti odkúpiť stanicu,“ dodala hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková.
Dopravný podnik Banská Bystrica na otázky denníka SME do uzávierky neodpovedal.
Situácia je tak neprehľadná. Celý prípad pôsobí tak, že medzi mestom a developerom vznikol z neznámych dôvodov obchodný spor.
Nateraz nie je možné povedať, nakoľko je uzatvorenie stanice od 1. februára reálne, no takýto krok by nebol výhodný ani pre developera. Znížil by sa totiž počet návštevníkov stanice, čo by malo vplyv aj na výsledky obchodov v nákupnej časti autobusovej stanice.
Najmodernejšia stanica
20 miliónov eur
preinvestovala spoločnosť Primum do výstavby nákupného centra a autobusovej stanice v Banskej Bystrici.
Terminal Vlak Bus Shopping vlani nahradil rozpadávajúcu sa stanicu, ktorú sčasti dokončili v 80. rokoch 20. storočia.
Momentálne je to najmodernejšia autobusová stanica v krajine.
Vybavená je napríklad inteligentným osvetlením, ktoré prispôsobuj intenzitu svetla podľa aktuálneho počasia.
Pre cestujúcich sú k dispozícii interaktívne informačné tabule či lavičky s nabíjačkami. Zastavujú tu linky mestskej, regionálnej aj medzinárodnej dopravy.
Stanice je prepojená s nákupným centrom, kde je na rozlohe vyše 11-tisíc štvorcových metrov štyridsať obchodov. Najväčšími nájomníkmi sú C&A, Kik, Sportisimo či obchod s elektronikou Okay.