BRATISLAVA. Okresný súd Košice I vyhlásil v pondelok (29. 1.) konkurz na majetok skrachovanej životnej poisťovne Rapi life. Vyplýva to z uznesenia zverejneného v pondelok v Obchodnom vestníku, upozornili na to tvnoviny.sk.
Konkurznou správkyňou spoločnosti Rapid life životná poisťovňa sa stala Dana Husťáková. Do tejto funkcie ju ustanovil Okresný súd Košice I, ktorý zároveň vyhlásil na majetok košickej životnej poisťovne Rapid life konkurz pre dlhy voči poistencom vo výške viac ako 27 miliónov eur.
Bez peňazí firma zanikne
Ako denník SME už v minulosti informoval, od dátumu vyhlásenia konkurzu majú klienti poisťovne Rapid life 45 dní na to, aby nahlásili svoje pohľadávky konkurznému správcovi. Formulár prihlášky je dostupný na webe ministerstva spravodlivosti.

Ak sa v konkurze ukáže, že poisťovňa nemá dostatok majetku ani na to, aby sa po jeho predaji zaplatili náklady na samotný konkurz, súd konkurz zastaví a firma aj tak zanikne.
Všetky začaté súdne konania, ktoré sa týkajú majetku poisťovne, sa vyhlásením konkurzu prerušujú a všetky začaté exekučné konania, ktoré sa týkajú majetku poisťovne, sa zastavujú. Vyhlásením konkurzu na majetok poisťovne zároveň poistné zmluvy zanikajú.
Národná banka Slovenska upozorňuje finančných spotrebiteľov, že všetky svoje nároky, ktoré majú z poistných zmlúv uzatvorených s poisťovňou, by si mali v rámci konkurzného konania uplatniť, teda prihlásiť, v súlade s ustanoveniami zákona o konkurze a reštrukturalizácii.
Prihlásiť treba každú pohľadávku
Pohľadávka sa v konkurze uplatňuje prihláškou. Musí byť doručená na predpísanom tlačive a obsahovať základné náležitosti, a to do 15. marca 2018 v jednom rovnopise správcovi a v jednom rovnopise na Okresnom súde Košice I. K prihláške je potrebné pripojiť dokumentáciu preukazujúcu prihlásenú pohľadávku, ako napríklad poistnú zmluvu, poistku a podobne.
Ak si klienti prihlásia pohľadávku až po uplynutí 45-dňovej lehoty od vyhlásenia konkurzu, nebudú mať hlasovacie právo, ktoré má inak veriteľ v rámci konkurzu. Prihlásiť podľa centrálnej banky treba každú pohľadávku, ktorá dosiaľ nebola celkom uspokojená, teda uhradená, bez ohľadu na to, či poistná zmluva skončila pred vyhlásením konkurzu, alebo či v čase vyhlásenia konkurzu ešte trvala.
Prihlásiť je potrebné aj pohľadávky, ktoré si spotrebitelia už uplatňujú prostredníctvom súdu alebo v exekučnom konaní. Prihlášku nemožno neskôr opraviť ani doplniť. Nesprávne alebo neúplne vyplnená prihláška pohľadávky finančného spotrebiteľa teda môže viesť podľa centrálnej banky k jej neuspokojeniu.
Poisťovňu našli v lete v zlom stave
Súd začal konkurzné konanie voči zbankrotovanej poisťovni Rapid life 18. januára.
Návrh na vyhlásenie konkurzu v poisťovni podala koncom novembra nútená správkyňa Irena Sopková.
Práve Sopková našla poisťovňu vlani v lete v zlom stave, s miliónovými dlhmi a aj to málo majetku, ktoré vo firme bolo, blokovali exekútori. Sopková vtedy vyslovila podozrenie, že v životnej poisťovni boli porušované zákony.
“S istotou 99 percent od Rapid life nedostanú nič.
„
Poškodených je 14.730 fyzických osôb a okolo 50 právnických osôb v celkovej výške 26 miliónov eur.
Z minulých vyjadrení Sopkovej vyplynulo, že klienti nemajú mať veľké očakávania, že by im poisťovňa niečo vrátila. „S istotou 99 percent od Rapid life nedostanú nič,“ povedala nútená správkyňa v júli 2017 pre denník SME.
Nezisková organizácia Spotrebiteľské Centrum, ktorá uplatňuje práva spotrebiteľov v súdnych sporoch voči životnej poisťovni od roku 2016 a momentálne zastupuje bezmála 4 000 poistencov životnej poisťovne Rapid life, už informovala, že podá konkurzné prihlášky za spotrebiteľov, ktorí sa na ňu obrátili.
Poisťovňa zbankrotovala
Národná banka Slovenska zaviedla nad poisťovňou Rapid life 15. júna 2017 nútenú správu.
Dôvodom bolo podľa vyjadrení banky to, že spoločnosť ohrozovala práva klientov na výplatu poistných plnení. Nútená správkyňa podala na štatutárov trestné oznámenie. Prípadom sa zaoberá Národná kriminálna agentúra.
Podľa bývalého vedenia poisťovne bolo vyhlásenie nútenej správy nezákonným postupom a malo tak dôjsť k porušeniu práva na spravodlivý proces. Košický okresný súd podľa oznámenia zverejneného v pondelok v Obchodnom vestníku odmietol návrh bývalého vedenia spoločnosti na späťvzatie návrhu nútenej správkyne na vyhlásenie konkurzu.
Súčasne, ako oznámilo aj samotné bývalé vedenie, spoločnosť sa dostala do akútneho problému s likviditou, v júli poisťovňa zbankrotovala. Bývalý manažment prestal od začiatku roka 2017 vyplácať akékoľvek nároky klientov.
Ide o druhý prípad bankrotu poisťovne na Slovensku. Naposledy zbankrotovala Dopravná poisťovňa v roku 2001.