LONDÝN. Bankárom v Londýne sa výrazne zhoršila nálada a klesla na najnižšiu úroveň od globálnej finančnej krízy v roku 2008.
Ukázal to najnovší prieskum Konfederácie britského priemyslu (CBI). Jeho výsledky kontrastujú s tónom finančných manažérov na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) minulý týždeň v Davose.
Na prieskume CBI sa zúčastnilo 92 spoločností z britského sektora finančných služieb a prebiehal v období október-december 2017. Už predchádzajúce ankety ukázali, že sentiment v bankách sa vytrvalo zhoršuje sedem z uplynulých osem kvartálov v rade.
V najnovšom prieskume takmer tretina respondentov uviedla, že podmienky na finančnom trhu sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch zhoršia.
Neistota škodí
"Optimizmus v niektorých častiach finančného odvetvia klesá v ostaných dvoch rokoch a firmy takmer jednomyseľne vyjadrujú obavy zo škodlivého vplyvu neistoty v súvislosti s brexitom," uviedol v pondelok hlavný ekonóm CBI Rain Newton-Smith.

Na WEF sa však bankári netvárili tak pesimisticky. Naopak, vyjadrili dôveru vo vývoj globálnej ekonomiky a predpovedali rozmach investícií, keďže firmy sa snažia využiť lacné peniaze.
Generálny riaditeľ Citigroup Michael Corbat uviedol, že je pripravený vystupňovať snahu o zrýchlenie rastu svojej banky. A taliansky premiér Paolo Gentiloni zase naznačil, že Európska únia (EÚ) podporuje dobrú dohodu o brexite, ktorá zahŕňa aj finančné služby.
Pohľad z Londýna v poslednom štvrťroku minulého roka bol však značne odlišný od toho v Davose. Iba 13 percent finančných firiem uviedlo, že sú celkovo optimistickejšie v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, zatiaľ čo 35 percent je menej optimistických. Deväť z 10 firiem v prieskume označilo brexit za najväčšiu hrozbu pre pozíciu Londýna ako globálneho finančného centra.
Chcú vidieť dohodu
Na obnovenie dôvery potrebujú firmy zo sektora finančných služieb vedieť, akú dohodu s Európskou úniou chce Británia po brexite, konštatuje CBI.
Anketa odhalila, že kým banky, stavebné spoločnosti a poisťovne všeobecne mali pochybnosti o výhľade svojich firiem, ďalšie "subsektory", vrátane životných poisťovní, investičných manažérov a špecializovaných veriteľov, ktorí napríklad poskytujú na úvery na kúpu auta, boli optimistickejšie.
Nezávisle od prieskumu vplyvný výbor Snemovne lordov cez víkend varoval, že Spojené kráľovstvo a EÚ riskujú finančnú nestabilitu, ak sa nedohodnú na prístupe Británie na európsky trh po jej odchode z bloku.
Britská vláda musí urýchlene objasniť, aký výsledok chce od nasledujúcej fázy rokovaní s EÚ a od dohody o prechodnom období. Inak budú firmy nútené aktivovať nákladné a potenciálne nezvratné plány pre prípad nepredvídaných udalostí, uviedli zákonodarcovia v správe uverejnenej v sobotu (27.1.).