SME

Richter: Dvere lacným cudzincom neotvárame dokorán

Koľko cudzincov sem príde a na akých pozíciách budú pracovať, vysvetľuje vo veľkom rozhovore minister práce Ján Richter.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny a podpredseda strany Smer-SD Ján Richter. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Nezamestnanosť na Slovensku je na najnižšej úrovni v histórii, v decembri dosiahla 5,94 percenta.

Výrazne nižšiu nezamestnanosť majú okresy na západe Slovenska, zamestnávatelia tu preto trpia nedostatkom pracovnej sily. Vláda im preto uľahčí najímanie cudzincov.

„Je pre nás dôležité, aby neboli diskriminovaní slovenskí zamestnanci. Aby napríklad nemohli zamestnávatelia kalkulovať a vybrať si cudzincov, pretože oni sú spokojní aj s nižšou mzdou,“ tvrdí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter vo veľkom rozhovore, ktorý denníku SME poskytol prvýkrát, odkedy je druhýkrát ministrom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čoraz viac sa hovorí, že cudzincom z tretín krajín, ako sú Srbsko či Ukrajina, uľahčíte prístup na slovenský pracovný trh. Poslanci Smeru navrhli, aby v jednej fabrike mohli cudzinci tvoriť nanajvýš 30 percent všetkých zamestnancov. Súhlasíte?

„Návrh bol pripravený v spolupráci s ministerstvom. Zameriavame sa v ňom na riešenie sociálneho dumpingu, aby pracovníci, ktorí k nám prídu, mali rovnaké práva a povinnosti ako slovenskí zamestnanci.

Rôzne nadnárodné siete personálnych agentúr a dodávateľov práce totiž obratom kreatívne reagujú na reštrikcie a opatrenia našej vlády s evidentných cieľom obchádzať zákony a najmä práva zamestnancov.“

Rovnaké práva už dnes predsa rieši antidiskriminačný zákon.

„V praxi nemôže vyriešiť celý okruh problému. Doteraz sme robili všetko preto, aby boli cudzinci vôbec akceptovaní. Dnes riešime, aby cudzinci neboli uprednostňovaní na úkor domácich zamestnancov. Predpokladám, že v krátkom čase bude robiť nejaké opatrenia Samsung, bude racionalizovať výrobu a môže aj spájať pracoviská.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako presne má prebehnúť spojenie fabrík Samsungu v Galante a vo Voderadoch?

„Kým neohlásia konkrétne kroky, tak by som nepredbiehal. Samsungu sme v minulosti dali viackrát súhlas na dovoz pracovnej sily. Poveril som preto riaditeľa ústredia práce, aby ešte tento týždeň rokoval s vedením Samsungu o aktuálnej situácii.

Pri podobných racionalizačných opatreniach je pre nás dôležité, aby nemohli byť nijako diskriminovaní slovenskí zamestnanci. Aby firmy nemohli optimalizovať náklady uprednostňovaním cudzincov, ktorí môžu byť spokojní aj s nižšími mzdami a podmienkami.“

Prečítajte si tiež: Je to oficiálne. Samsung zavrie jednu fabriku na Slovensku Čítajte 

Ako presne teda bude vyzerať uvoľnenie pravidiel pre zamestnávanie cudzincov?

„Pri nedostatkových profesiách v okresoch s nezamestnanosťou pod päť percent zjednodušíme a zrýchlime vydávanie pracovných povolení. Ľudia z tretích krajín, teda Srbi, Ukrajinci, budú môcť tvoriť maximálne 30 percent kmeňových zamestnancov firmy.“

Zamestnávanie cudzincov cez personálne agentúry nebude mať limit?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C57WZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu