MIAMI. Horúčka okolo bitcoinov, virtuálnej meny, ktorej kurz v posledných mesiacoch vyletel nahor, zasiahla trh s nehnuteľnosťami v Spojených štátoch, a to najmä na Floride.
Zahraničným investorom umožňujú platby v bitcoinoch vyhnúť sa kontrolám prevodov mien vo svojich krajinách a ekonomickým sankciám.
Na pranie špinavých peňazí ale nákup domu na Floride za bitcoiny ideálny nie je, napísala agentúra AFP.
Nehnuteľnosti na juhu Floridy a v Kalifornii
Na konci roka 2017 sa podľa realitnej spoločnosti Redfin predalo na americkom území za bitcoiny 75 nehnuteľností - prevažne na juhu Floridy a v Kalifornii.
"Prijímame platby v bitcoinoch": toto spresnenie sa čím ďalej častejšie objavuje v texte predajných inzerátov na byty v Miami a okolí. Jeden predávajúci išiel dokonca ešte ďalej a za svoj byt ponúkaný za 500-tisíc dolárov požaduje platbu iba v tejto kryptomene.

A to napriek jej extrémnej nestálosti. Rok 2017 začala kryptomena kurzom 1: zhruba 1000 dolárov a na jeho konci sa vďaka horúčke pred vianočnými sviatkami kurz dotkol hranice 20-tisíc dolárov za jeden bitcoin.
Dnes sa obchoduje pod 11-tisíc dolármi. Jeho využitie pri realitných transakciách je ešte len na začiatku a zástupcovia sektoru sú k nemu kvôli jeho silnej nestabilite skeptickí.
"Dosť by ma prekvapilo, keby sme tu za rok napočítali stovky obchodov v bitcoinoch," povedal Jay Parker, šéf floridskej pobočky realitnej kancelárie Douglas Elliman.
Obchádzajú bankové kontroly
Takýto druh transakcií môže byť ale cestou ako investovať v Spojených štátoch pre tých, ktorí tak nemôžu urobiť klasickým spôsobom, zdôrazňuje ekonóm špecializovaný na bitcoin z univerzity Barry na Floride Charles Evans.
Trh s nehnuteľnosťami "zdá sa ťahajú medzinárodní investori, ktorí obchádzajú neefektívne domáce bankové a peňažné kontroly a fanúšikovia virtuálnych mien v Spojených štátoch," hovorí Evans.
Keď vlády obmedzujú výšku transferov umožňuje bitcoin ľuďom tieto reštrikcie obísť, vysvetľuje Evans. Cudzinci hrali na trhu s nehnuteľnosťami na juhu Floridy dôležitú úlohu ešte pred rozkvetom kryptomeny.
Zhruba polovica kupujúcich je pôvodom z Latinskej Ameriky. Za posledných päť rokov prichádzali podľa Národnej asociácie realitných kancelárií predovšetkým z Venezuely, nasledované Brazíliou a Argentínou.
Ponúkajú ďalšiu výhodu
Virtuálne devízy ponúkajú niektorým cudzincom ešte ďalšiu výhodu: obchádzanie ekonomických sankcií uvalených Washingtonom.
Evans cituje príklad Venezuely, ktorá podlieha prísnej kontrole výmenného kurzu a v roku 2017 zakúsila infláciu 2 616 percent. Takmer všetci členovia vlády prezidenta Nicolasa Madura sú na sankčnom zozname USA.

Evans navyše zdôrazňuje, že "bitcoin veľmi zaujíma Iráncov, ktorí sú dvojnásobne zasiahnutí reštrikciami v Iráne a medzinárodnými sankciami".
To, že pranie špinavých peňazí je odrazovým mostíkom pre floridský trh s nehnuteľnosťami, je otvoreným tajomstvom. Bitcoin ale pre nich nie je ideálny.
"Nie je to dobrý prostriedok pre pranie špinavých peňazí vo veľkom, pretože všetky bitcoinové transakcie sú zaradené vo verejnom registri, takzvanom blockchaine," upozorňuje Evans.
Tento register "zanecháva veľa digitálnych stôp, takže štát a federálna vláda majú všetky prostriedky, ako si na vás došliapnuť", varoval v nedávnom rozhovore pre spravodajský server Politico bývalý floridský poslanec José Félix Díaz.
Pranie špinavých peňazí
Sám stojí za vlani prijatým zákonom, ktorý zaniesol kryptomenu do floridskej legislatívy proti praniu špinavých peňazí.
Rovnako pred platením bictoinom varuje aj Parker. "Majitelia nehnuteľností sa vždy dajú vypátrať," upozorňuje. Zároveň predpovedá, že móda transakcií vo virtuálnej mene bude pominuteľná rovnako ako je nestabilný ich kurz.
"Ide o reklamu. Riziko nie je veľké. Jedine, ak by sa tá mena zrútila skôr, než sa jej zbavíte", zdôraznil. "Myslím, že ľudia, ktorí používajú bitcoin, aby sa pokúsili predať svoju nehnuteľnosť, to robia v domnienke, že o nich (noviny) budú písať a ponúknu im lepšie miesto pre inzerát.