BRATISLAVA. Od 1. mája tohto roka by si mohli zamestnanci finančne prilepšiť.
Vláda súhlasí s novelou Zákonníka práce, ktorou sa majú zvýšiť príplatky za nočnú a sviatočnú prácu, ako aj zaviesť príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu.
Právnu normu pripravila trojica poslancov Smeru Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák.
Zvyšovanie v dvoch etapách
Prerokovaná poslanecká novela vládnym kabinetom je v súčasnosti v parlamente už v druhom čítaní. Predkladatelia sa spolu so zástupcami zamestnancov a zamestnávateľov dohodli na niekoľkých zmenách.
“Osobne si myslím, že nebolo víťazov a nebolo porazených, skôr mali pripomienky odborári, že sa príliš ustúpilo. Teraz je už len na firmách, aby sa s touto problematikou vyrovnali.
„
Od 1. mája tohto roka pri všeobecnej práci má ísť príplatok hore na 30 percent minimálnej mzdy za hodinu a v ďalšom roku bude zvýšenie predstavovať 40 percent.
Podobný postup bude aj pri rizikovej práci, pri ktorej má od 1. mája tohto roka stúpnuť príplatok na 35 percent minimálnej mzdy za hodinu, a od 1. mája budúceho roka má dosiahnuť 50 percent.
Zamestnávatelia ale budú mať možnosť uplatniť si výnimky v rámci tzv. derogačnej klauzuly, ktorá je v Zákonníku práce v súčasnosti v niektorých oblastiach.

Pre zamestnávateľov to znamená, že podmienky zvýšenia príplatku za nočnú prácu budú môcť dohodnúť v rámci kolektívnej zmluvy, príplatok však bude môcť byť vo výške najmenej 25 percent od 1. mája tohto roka a od 1. mája budúceho roka bude musieť byť najmenej 35 percent.
Vo firmách, v ktorých nie sú odbory, alebo sa vykonáva prevažne nočná práca, budú môcť zamestnávatelia dohodnúť výnimky týkajúce sa mzdového ohodnotenia za nočnú prácu v rámci pracovnej zmluvy so zamestnancom. Výnimky nebude možné uplatniť si u rizikových prác.
Sobota o 50, nedeľa o 100 percent
Zavedie sa aj príplatok za víkendovú prácu. Poslanci pôvodne navrhovali, aby bol vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu.

Po rokovaní s tripartitou má od 1. mája tohto roka stúpnuť príplatok za prácu v sobotu na 25 percent minimálnej mzdy za hodinu a od budúceho roka má byť na úrovni 50 percent. Znovu bude možné uplatniť dve výnimky, ale nebudú delené medzi všeobecnú a rizikovú prácu.
Zamestnanci budú mať vyšší príplatok aj za prácu v nedeľu. Zvyšovanie však bude tiež postupné. Od 1. mája tohto roka má byť vo výške 50 percent a od 1. mája budúceho roka má predstavovať 100 percent.
Aj pri týchto príplatkoch zákonník zadefinuje výnimky pre firmy, v ktorých sa musí pracovať pravidelne v nedeľu, či u daného zamestnávateľa nepôsobia odbory.
Po rokovaniach so sociálnymi partnermi sa nemení pôvodný návrh pri príplatku za sviatok, zvýšenie má teda predstavovať 100 percent priemerného zárobku zamestnanca zo súčasnej úrovne 50 percent.
Podpora dochádzky aj sťahovania sa za prácou
Novela zákona o službách zamestnanosti má zvýšiť záujem ľudí vycestovať za prácou a zjednodušiť podmienky zamestnávania ľudí z tretích krajín.

Právna norma, s ktorou súhlasí vláda, je v parlamente už v druhom čítaní. Pripravila ju trojica vládnych poslancov Smeru-SD Martin Glváč, Ľubomír Petrák a Ján Podmanický.
Navrhujú v nej zvýšiť viaceré príspevky na podporu mobility za prácou, ako aj zaviesť nový príspevok na presťahovanie. Opatrenia sú súčasťou vládneho sociálneho balíčka.
Príspevok na dochádzku za prácou má stúpnuť zo 135 eur na 200 eur, príspevok na podporu mobility za prácou bol maximálne v súčasnosti do 250 eur, po novom sa má upraviť do hranice 400 eur, ak pôjde o manželský pár, tak má byť 600 eur.
Zároveň sa pri ňom skráti podmienka týkajúca sa vzdialenosti zo 70 kilometrov na 50 kilometrov.
Právnou normou sa má umožniť poskytovanie príspevku na dochádzku za prácou bez ohľadu na vymedzenie spôsobu dopravy do zamestnania, a to vypustením obmedzenia dochádzania za prácou len hromadnými dopravnými prostriedkami.
Vypustiť sa má aj obmedzenie poskytovania príspevku na dochádzku za prácou v rámci jednej obce a predĺžiť obdobie poskytovania príspevku pre znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, obdobne ako pri poskytovaní príspevku na podporu mobility za prácou.
Novelou sa má zaviesť aj úplne nový príspevok na presťahovanie sa za prácou, ktorý má byť v maximálnej výške 4000 eur, v prípade manželov má príspevok dosiahnuť 6000 eur. Jeho poberatelia však budú musieť preukázať vynaložené náklady.
Nové podmienky zamestnávania cudzincov
Zjednodušiť sa majú aj podmienky pre zamestnávanie ľudí z tretích krajín. Dôvodom je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Týkať sa to má okresov, kde je miera evidovanej nezamestnanosti nižšia ako 5 percent.
Zamestnávatelia však budú mať povinnosť zabezpečiť primerané ubytovanie pre vysielaných zamestnancov, ako aj povinnosť doložiť príslušné doklady preukazujúcich ich vyslanie.
Zamestnávateľ však bude môcť zamestnať občana z tretej krajiny len v prípade, že za posledné dva roky neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania.
Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok ľudí, má stanoviť komisia na tripartitnej úrovni.
"S cieľom zrýchlenia procesu pri vydávaní jednotných povolení vo všeobecnosti sa navrhuje skrátenie obdobia pre nahlasovanie voľných pracovných miest za účelom posúdenia situácie na trhu práce z 30 na 20 kalendárnych dní," priblížil poslanec Petrák.
"Pôjde o profesie, ktoré sa týkajú klasických odvetví, teda automobilového priemyslu, strojárenského priemyslu a elektrotechnického priemyslu," povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.
Ako príklad uviedol operátorov výroby, zámočníkov, sústružníkov, frézarov, či obrábačov kovov. "To sú tie nedostatkové profesie," tvrdí minister.
Zmeny za takmer tri milióny
Počet takýchto ľudí u daného zamestnávateľa však bude môcť byť najviac 30 percent z celkového počtu zamestnancov. Novelou sa má zabezpečiť pre zamestnancov z tretích krajín aj vhodné ubytovanie.
Zmeny majú stáť približne 2,86 milióna eur, financované budú z Operačného programu Ľudské zdroje, spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu má dosiahnuť 428.893 eur.
Nový príspevok by sa však nemal týkať veľkého počtu ľudí. Využiť by ho malo podľa odhadov 75 ľudí, príspevok na podporu mobility za prácou by sa mal dotknúť 913 ľudí a príspevok na dochádzku za prácou by mohlo využiť 5367.