MEXIKO. Mexický národný nápoj tequila zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Dopyt po tejto pálenke rastie tak rýchlo, že surovina na jej výrobu nestačí dozrievať.
Trvá totiž zhruba sedem rokov, než modrá agáva, z ktorej sa tequila vyrába, dorastie do správnej kvality, napísal španielsky denník El País.
V posledných dvoch rokoch podľa denníka vzrástla cena mexickej tequily asi šesťnásobne. Dôvodom je okrem stúpajúceho dopytu práve nedostatok zrelých agáv. Tequila sa dá vyrábať aj z mladších rastlín, z nich sa však získa menšie množstvo alkoholu.
Kde sa vypije najviac tequily
Osem z desiatich fliaš mexickej tequily išlo vlani na export. Do cudziny sa vyviezlo 213 miliónov litrov tejto pálenky, z toho asi 80 percent do Spojených štátov. Američania sú po Mexičanoch najväčšími konzumentmi tequily.

Kým v Mexiku pripadá v ročnej spotrebe na obyvateľa asi liter tequily, v USA je to necelý polliter na osobu. Tretími najväčšími konzumentmi sú ďaleko za Američanmi Litovčania, z ktorých každý ročne štatisticky vypije jeden a pol deci tohto nápoja.
V poslednej dobe sa pestovatelia modrej agávy stretávajú aj s častými krádežami na svojich farmách. V štáte Jalisco, ktorý je historickým domovom modrej agávy, preto koncom minulého roka zvýšili tresty za krádeže tejto rastliny na päť až 15 rokov väzenia.
O popularite tequily svedčí aj to, že niektoré celebrity majú vlastnú značku. Svoju značku tejto pálenky si nechal vyrábať v mexickom Jalisku napríklad americký herec George Clooney, ktorý ju ale vlani predal. Vlastnú značku tequily má od roku 2009 aj americký spevák Justin Timberlake.
Kto bol otec tequily
O účinkoch modrej agávy vedeli už starí Aztékovia, ktorí z nej začali robiť nápoj pulque. Ten sa vyrába kvasením šťavy z agávy a dodnes je národným nápojom Mexičanov.
Destilovať tequilu ale začali až Španieli v 16. storočí pri obci Tequila. Prvou veľkovýrobou sa preslávil don Pedro Sánchez de Tagle, markíz z Altamira, ktorý je označovaný za "otca tequily".
Dnes sa smie pravá mexická tequila vyrábať len v piatich mexických spolkových štátoch - Guanajuato, Michoacán, Nayarit, Tamaulipas a Jalisco.
Oblasť pestovania modrej agáve v štáte Jalisco, vrátane starodávneho priemyselného zariadenia na výrobu tequily, je na zozname svetového dedičstva UNESCO.