BERLÍN. Za neprijateľný škandál, ktorý treba vyšetriť, označil testy automobilových emisií na opiciach úradujúci nemecký minister dopravy Christian Schmidt (CSU). Testy pri prerokúvaní aktuálnej kauzy nemeckých automobiliek v parlamente kritizovali aj zástupcovia ďalších politických strán.
"Je to absolútne neprijateľné etické pochybenie. Chýba mi pre to akékoľvek pochopenie," povedal poslancom Schmidt. Nemecké automobilky podľa neho kvôli kauze prišli o ďalšiu časť dôveryhodnosti, ktorú môžu späť získať len zmenami a transparentným správaním.

Testy škodlivosti emisií naftových vozidiel na opiciach financovalo Európske výskumné združenie pre životné prostredie a zdravie v dopravnom sektore (EUGT), ktoré v roku 2007 založili automobilky Volkswagen, BMW a Daimler spolu s firmou Bosch.
Pokusu, ktorý sa uskutočnil v Spojených štátoch, sa zúčastnilo desať opíc, ktoré museli v sklenených klietkach štyri hodiny vdychovať automobilové splodiny. Európske výskumné združenie okrem toho vplyv rôznych koncentrácií oxidu dusičitého (NO2) skúmalo aj na ľuďoch, aj keď výrazne iným spôsobom ako na opiciach.
Zelení testy označili za odporné a bezohľadné. Sociálni demokrati zase vyslovili požiadavku, aby sa zaviedol register lobistov, čo by podľa nich podobným prípadom mohlo zabrániť.

Súčasná kauza nie je jediná, ktorá je pre automobilky problematická. Európske úrady vyšetrujú údajné dlhoročnú kartelovú dohodu nemeckých automobiliek Volkswagen, BMW, Daimler, Audi a Porsche.
Magazín Spiegel pred časom informoval, že tieto automobilky čelia aj podozreniam, že sa dohodovali na rovnakých podmienkach pre nákup ocele, čím sa podľa nemeckých úradov previnili proti hospodárskej súťaži.