NEW YORK. Na americkej akciovej burze v New Yorku vypukla v prvý deň nového týždňa medzi investormi panika. Dow Jones Industrial, jej hlavný index, klesol počas pondelkového obchodovania dočasne až takmer o 1600 bodov. Utrpel tak najprudší jednodňový percentuálny prepad od augusta 2011.
Analytici poukazujú na to, že iba pred pár dňami sa na Wall Street naopak oslavoval historický rekord indexu 26.616 bodov.
Širší index S & P 500 klesol o 4,1 percenta na 2648,94 boda a index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 3,78 percenta na 6967,53 bodu. V porovnaní so svojim tohtoročným maximom oslabil Dow Jonesov index o 8,5 percenta a index S & P 500 o 7,8 percenta.
Na poklese akciového trhu sa veľkou mierou podieľali napríklad energetické, bankové a priemyselné podniky, napísala agentúra AP.
Situácia na americkom akciovom trhu poznačila aj európsky. V prvých minútach po otvorení obchodovania britský akciový index FTSE 100 stratil 2,5 percenta a index francúzskej burzy CAC 40 si pohoršil o tri percentá. Podobne sa vyvíjal aj nemecký index DAX, ktorý si odpísal tri percentá.
Investorov po celom svete totiž vyľakala perspektíva výraznejšieho zvýšenia úrokov v USA, ako sa očakávalo, ak rastúce mzdy podporia posilnenie inflácie.
Najčernejší deň za posledné roky
Za "najčernejší deň pre akciové trhy za posledné roky" označil voľný pád Dow Jonesovho indexu v deň, keď sa úradu ujal nový šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell, analytik Daniel Saurenz z firmy Feingold Research.
"Veľa investorov naozaj prepadlo panike," povedal agentúre DPA správca portfólia spoločnosti QC Partners Thomas Altmann.

Tú zosilnelo okrem iného aj množstvo automatických predajných príkazov typu stop-loss, ktoré si držitelia akcií nastavujú, aby zamedzili najväčším stratám, napísala agentúra DPA.
"Otázkou je, či sa investori, ktorí v posledných mesiacoch využívali každý pokles k lacným nákupom, znovu vynoria, alebo zostanú zdržanliví," povedal agentúre AFP trhový analytik JJ Kinahan zo spoločnosti TD Ameritrade.
Pondelkovým "bleskovým krachom", ako vývoj na hlavnej svetovej akciovej burze nazval trhový analytik Craig Erlam z devízovej brokerskej spoločnosti Oanda, sa za pár hodín rozplynul jej celý tohtoročný prírastok a stav burzy sa vrátil až na začiatok decembra 2017.
Najviac, o takmer deväť percent, klesli akcie banky Wells Fargo, ktorú bankový dohľad Fedu potrestal vysokou pokutou a ďalšími sankciami za to, že sa v nedávnej minulosti usilovala zvýšiť svoju trhovú hodnotu neprístupnými praktikami.
Napríklad otváraním bankových účtov ľuďom bez toho, aby o tom vedeli a súhlasili s tým.
Americký prezident Donald Trump si v minulosti pripisoval zásluhy za rast tunajších akciových trhov. Teraz sa na svojom Twitteri zatiaľ nevyjadril. Biely dom však oznámil, že prezident verí vo "výnimočne silné" základy ekonomiky.
Loading
...
Prečo sa to deje?
Podľa expertov znepokojenie investorov vyvolala piatková informácia o vývoji zamestnanosti v januári v Spojených štátoch.

Po veľmi priaznivých číslach sa totiž začali obávať, že základná úroková sadzba americkej centrálnej banky by mohla vzrásť oveľa skôr, než sa doteraz predpokladalo.
Keď úrokové sadzby prudko stúpnu, akcie často klesajú. Vyššie sadzby tiež môžu priniesť podnikom zisk. Rastúce sadzby a inflácia môžu tiež spôsobiť zmätok na trhu s dlhopismi.
Navyše úroková miera v USA je alfou a omegou pre globálny finančný trh, keďže až osemdesiat percent svetového obchodu prebieha v amerických dolároch. Keď Americká centrálna banka zvýši úrokovú sadzbu, tak ostatným bankám požičiava za vyšší úrok. Tieto banky prirodzene prenesú zvýšenie úroku na firmy, ktoré sú následne financované za viac peňazí.
Dolár je zároveň aj rezervnou menou a nemalé percento svetového dlhu je taktiež v dolároch.
CNN upozorňuje, že odborníci počas posledných mesiacov varovali, že trhy s akciami a dlhopismi sú príliš vysoko a mohli by klesnúť. Iní analytici si zas myslia, že súčasné straty sú dokonca dobré.
„Táto korekcia je z dlhodobého hľadiska zdravým vývojom na akciovom trhu,“ napísal vo výskumnej správe Scott Minerd, globálny šéf investičnej spoločnosti Guggenheim Partners.
Reťazová reakcia
Významne strácajú takisto aj ázijské akciové trhy a austrálska burza.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei pre 225 akcií sa počas utorkového obchodovania prepadol až o 7,1 percenta. Neskôr sa čiastočne zotavil a obchodovanie uzatvoril na úrovni 21.610,24 bodu, čo predstavuje pokles o 4,73 percenta.
Príčinou sú obavy z rastu úrokovej sadzby v USA a spomalenia americkej ekonomiky.
Index hongkonskej burzy Hang Seng zaznamenal pokles o 4,1 percenta na 30.938,85 bodu a hlavný index juhokórejskej burzy Kospi uzatvoril obchodovanie poklesom o 1,4 percenta na úrovni 2458,06 bodu. Navyše, väčšina z ostatných kľúčových akciových indexov v regióne klesla na záver obchodovania o 2 až 4 percenta.
Nasledoval pokles aj na indickom trhu. Kľúčový index indickej burzy Sensex klesol po otvorení trhov takmer o 3 percentá. Okolo poludnia miestneho času sa pohyboval okolo 33.725 bodov, čo znamená stále takmer o 3 percentá nižšiu hodnotu.
Analytik Tošihiko Macun zo spoločnosti Nikko Securities označil prepad za "náhly šok" po euforickom začiatku roka, kedy sa indexy na Wall Street a index Nikkei vyšplhali na svoje 26-ročná maximá, cituje agentúra AFP.
Analytik Ben Le Brun zasa prirovnal situáciu na burze v Sydney ku "krvavým jatkám". Agentúre DPA povedal, že neposilnila jediná akcia.