Od svojho založenia v polovici 60. rokov minulého storočia pivovar Šariš prežil zlaté pivné časy socializmu, keď spotreba piva bola oveľa vyššia ako dnes. Po páde socializmu mal podnik šťastie na prvého súkromného majiteľa– amerického Slováka Rudolfa Mosného,rodáka z Veľkého Šariša. Podnikateľ najväčší pivovar na východe Slovenska nevytuneloval,ale zveľadil.
„Priniesol sem nové technológie, rozbehol spoluprácu s rakúskym pivovarom Ottakringer,“ spomína si Ján Čerkala, hlavný sládok a manažér pivovaru Šariš.
Ozdravený pivovar však nemohol konkurovať veľkým nadnárodným gigantom ako holandský Heineken, ktorý už v 90. rokoch vstúpil na slovenský trh. Preto sa R. Mosný v roku 1997 rozhodol predať pivovar juhoafrickej pivovarenskej skupine SABMiller. To pivovar zachránilo.
“Slováci sú konzervatívni a nie všade sú zrelí na zmenu. Často novinku vyskúšajú, ale vrátia sa ku klasickým ležiakom, ktoré majú uložené v chuťovej pamäti
„
Investície do technológie
Juhoafričania do pivovaru investovali, zachovali štandardy tradičnej výroby piva a zefektívnili ju.
„Prvé, čo ich zaujímalo, bola naša receptúra na varenie piva. Keď si ju pozreli, povedali, že ju máme zachovať a štandardizovať,“ vysvetľuje sládok. Zlatý mok zo Šariša si teda zachoval pôvodnú kvalitu.
Navyše noví majitelia rozšírili výrobu o ďalšie licenčné značky. Pri Prešove dnes varia aj české pivá Kozel či Gambrinus.
Pivovar vo Veľkom Šariši pri Prešove prežil aj ťažké časy na začiatku tohto milénia. Po výraznom zvýšení spotrebnej dane v roku 2003 začala na Slovensku spotreba piva prudko klesať a s ňou sa znížil aj počet pivovarov. Neprežili najmä stredne veľké podniky, ktoré boli silné regionálne, ale malé na celoslovenskom trhu.
Ešte niekoľko rokov SABMiller držal na trhu dvojicu pivovarov – topoľčiansky Topvar a Šariš. S príchodom krízy v roku 2008 a po ďalšom prepade spotreby piva sa napokon Juhoafričania rozhodli Topvar v roku 2009 zatvoriť. Podľa J. Čerkalu Šariš prežil preto, lebobol trikrát väčší ako Topvar a vďaka modernejším technológiám varil pivo efektívnejšie.