BRUSEL. Európska únia uvalila clá v rozmedzí 17,2 až 27,9 percenta na dovoz výrobkov z nehrdzavejúcej ocele z Číny, aby vyrovnala neoprávnene nízke ceny. Informuje o tom vestník Európskej únie.
Clá na produkty používané v stavebníctve, strojárstve a ďalších odboroch sa budú uplatňovať päť rokov.
Predbežné clá na tento import zaviedla Únia už vlani v auguste, a to vo výške 17,2 až 28,5 percenta. Európska komisia začala vyšetrovať čínske dodávky v decembri 2016 v reakcii na sťažnosti európskeho oceliarskeho združenia Eurofer, ku ktorého členom patria firmy ArcelorMittal, ThyssenKrupp a Tata Steel Europe.

Komisia vtedy uviedla, že uplatnenie cla bolo nevyhnutné a že pomôže európskym producentom v minimálne v 15 krajinách Únie.
"Predbežne sme dospeli k záveru, že opatrenia prispejú k oživeniu tohto priemyselného sektora v EÚ tým, že mu umožní zvýšiť ceny a vrátiť sa k zisku," uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.
Čínske ministerstvo v reakcii na rozhodnutie EÚ informovalo, že je so zavedením ciel veľmi nespokojné a že takéto problémy odvetvia, ako je nadmerná kapacita, by sa mali riešiť spoločne so všetkými štátmi a nie jednostrannými opatreniami.
Podiel Číny na trhu nehrdzavejúcej ocele EÚ sa zvýšil z desiatich percent v roku 2013 na asi 20 percent v roku 2016, pričom pokles čínskych cien bol podľa vestníka väčší ako pokles nákladov na surovinu. Ročná hodnota európskeho trhu sa pohybuje na úrovni 4,6 miliardy eur.
Dovoz z podnikov z čínskej skupiny HBIS vrátane Hesteel Co Ltd, bude preclený sadzbou 27,8 percenta, výroba Shagan Group bude podliehať sadzbe 27,9 percenta a produkty Shougang Group 17,2 percenta.
Oceliarsky priemysel v Únii je sústredený v Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Poľsku, doplnila agentúra Reuters.