BRATISLAVA. Parlament by sa mal zaoberať tým, či sa na Slovensku zastropuje vek odchodu do dôchodku. Naznačil to v diskusnej relácií v relácií V politike na Ta3 predseda parlamentu Andrej Danko.
Návrh odborárov
"Odborárom sa totiž podarilo vyzbierať 126-tisíc podpisov od občanov," vysvetľuje Danko s tým, že si vie predstaviť, že by za ich návrh zahlasoval. "Som stotožnený s myšlienkou odborárov," dodal.

Odborári z Kovo už dlhší čas navrhujú, aby sa pevne stanovilo, že ľudia do penzie budú odchádzať v 64 rokoch. Posledné mesiace preto medzi ľuďmi zbierajú podpisy. Na to, aby sa ich návrhom musel zaoberal parlament, bolo potrebných 100-tisíc podpisov.
Návrh si vie predstaviť, že by podporil aj poslanec parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zahlasujeme za to. Súhlasím aj s tým, že by ženy mali ísť skôr do dôchodku," povedal Kollár.
V súčasnosti sa totiž vek odchodu do penzie sa každoročne o niekoľko dní posúva. Tento rok prestanú pracovať ľudia vo veku 62 rokov a 139 dní (alebo štyri a pol mesiaca).
Richter chce ústavný zákon
Otázkou stropu odchodu do penzie sa zaoberá aj minister práce Ján Richter. Na rozdiel od odborárov si hranicu vie predstaviť na úrovni 65 rokov. Ide o vek, v ktorom by mali podľa súčasného nastavenia odchádzať do dôchodku ľudia o 17 až 18 rokov. To znamená tí, ktorí dnes majú približne 47 rokov.
Aby sa v budúcnosti s vekom nehýbalo, chcel by vek odchodu do dôchodku minister pretlačiť do ústavného zákona. Na jeho presadenie je potrebných 90 hlasov poslancov parlamentu.
„Ide o otvorenú otázku. Mám záujem osloviť parlamentné strany, aby sme sa o tom rozprávali, ako aj o zakotvení celého systému, teda prvého, druhého aj tretieho piliera," odpovedal v rozhovore pre denník SME Richter na otázku, či chce vek odchodu do penzie presadiť do ústavy.