Brúsenie trofeje trvá približne dvadsaťtri hodín. Každoročne štyri také skvosty zo sklárne v českej Lindave získajú víťazi cyklistických pretekov Tour de France.
Slovenský cyklista Peter Sagan má už štyri cenné sklené trofeje. Vie o nich aj to, čo iní víťazi netušia. Navrhol ich Slovák – Peter Olah.
Aspoň zrakom trofej poťažkáme v zapratanom minimúzeu produkcie sklárne Ajeto Glass v dedinke Lindava v severných Čechách. Nie je to pohár odložený či požičaný od P. Sagana.
Vyrába sa a brúsi vždy v dvoch exemplároch. Pre istotu. Sklo je nádherný, ale krehký materiál, a hoci trofej čo najstarostlivejšie zabalia, môže sa cestou do Paríža náhodne poškodiť. Alebo vypadne z rúk pri slávnostnom odovzdávaní na Elyzejských poliach.

Lindava je vo svete vychytených dizajnérov, architektov i obchodníkov so sklom známa adresa.
Hoci nemá ani štyri stovky duší a už nie je ani samostatnou obcou, lebo ju pričlenili k mestečku Cvikov.
Pre sklárov je to však stále Lindava. Vedľa sklárskeho múzea v budove sklárne je pavlač s výhľadom do šiestich ústí 1 220-stupňového pekla taviacej pece.
Dizajnér od škodoviek
Tam sú roztavené tri a pol tony sklárskeho piesku, sódy, potaše, vápenca i ďalších ingrediencií. Podľa žiadaných farieb pridávajú aj štipku bóraxu, antimónu a kazivca. Na jasnožlté sklo treba trošičku už nie rádioaktívneho uránu.
Okolo kmitá päť päťčlenných partií sklárov s guľôčkami skla na konci dlhých píšťal. Fúknutím do nich dostáva guľka v drevených formách žiaduci rozmer a tvar. Ako chce dizajnér.
Štyridsaťročný inžinier architekt P. Olah z Bratislavy nepatrí do sklárskeho tímu. Raz do roka do Lindavy dodá presné návrhy budúcich pohárov pre štyroch víťazov legendárnych pretekov Tour de France.
Muž s veľkými zahraničnými skúsenosťami šéfuje dizajnérom, ktorí vytvárajú interiéry škodoviek. Sklené trofeje však nie sú bokovka.