Správu sme doplnili o vyjadrenie slovenského ministerstva hospodárstva.
RÍM. Talianska ľavicová vláda sa dva týždne pred voľbami pustila do boja za záchranu 497 pracovných miest, ktoré chce brazílska firma Embraco v rámci svojej továrne na kompresory do chladničiek premiestniť na Slovensko.
Ako napísala agentúra Reuters, firma Embraco, ktorú kontroluje americký výrobca domácich spotrebičov Whirlpool oznámila, že svoj závod na severe Talianska vyrábajúci kompresory do chladničiek zatvorí a produkciu presunie do východnej Európy. V Taliansku tak o prácu príde 497 ľudí.
Slovenské ministerstvo hospodárstva však oficiálnu informáciu o presune výroby z Talianska na Slovensko nemá.
Taliani sa sťažujú v Bruseli
Správy o presune prišli v pondelok, necelé dva týždne pred parlamentnými voľbami v Taliansku. To využili opozičné strany, ktoré dlhodobo obviňujú EÚ z viacerých ekonomických problémov krajiny.

Taliansky minister priemyslu Carlo Calenda preto tento týždeň odcestoval do Bruselu s cieľom presvedčiť eurokomisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú, že to, čo Slovensko firme Embraco ponúka, je v skutočnosti nelegálna štátna pomoc.
Minister po rokovaní s eurokomisárkou Margrethe Vestagerovou vyhlásil, že zástupkyňa Komisie chce byť v prípade firmy Embraco "nekompromisná".
Sama Vestagerova sa chce k situácii vyjadriť v stredu 21. februára.
Neférové súperenie
Talianske ministerstvo priemyslu trvrdí, že pravidlá Európskej únie prispievajú k tomu, že ekonomicky slabšie krajiny sťahujú pracovné miesta od svojich silnejších konkurentov.
Brazílska firma sa rovnako ako iné spoločnosti rozhodla ukončiť výrobu v Taliansku a presunúť ju na východ Európy, keďže na Slovensku má vďaka nižším platom a odvodom na daniach menšie náklady.

"Je evidentné, že systém nefunguje tak, ako by mal," povedal Calenda.
Menšie ekonomiky majú podľa neho možnosť vďaka finančnej podpore EÚ ponúkať firmám nižšie prevádzkové a pracovné náklady.
"Jedna vec je konkurovať Francúzsku či Nemecku alebo Španielsku ... Druhá vec je súperiť s tými, ktorí majú oveľa nižšiu úroveň nákladov," uviedol podľa agentúry Reuters Calende, podľa ktorého je presun firmy porušením pravidiel, ktoré zakazujú štátnu pomoc firmám v prípadoch konkurencie medzi členskými štátmi.
Taliansko poukazuje na to, že napríklad Slovensko má v aktuálnom rozpočtovom období 2014 - 2020 možnosť získať v rámci štrukturálnych fondov na podporu ekonomiky okolo 20 miliárd eur. Táto pomoc však podľa Ríma umožňuje Slovensku aj lákať nadnárodné firmy.
Slovensko mieša predvolebné karty
Oznámenie firmy sa výrazne premietlo do talianskej predvolebnej kampane. Vládna proeurópska stredoľavá Demokratická strana sa ocitla pod tlakom najmä euroskeptickej Ligy, ktorá je súčasťou favorizovanej koalície vedenej stranou Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho.
Predseda Ligy Matteo Salvini odchod firmy Embraco podľa agentúry ANSA označil za neschopnosť vlády vyjednať spravodlivé podmienky pre svoju krajinu v rámci EÚ a prisľúbil ráznu zmenu pravidiel v prípade volebného úspechu.
Žiga: Je to klasický konkurenčný boj
Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) nemá oficiálnu informáciu o presune výroby firmy Embraco.
"Oficiálne nemám informáciu, že by Embraco ohlásilo tento presun, pretože je to normálny podnikateľský subjekt, ktorý pôsobí na Slovensku už veľmi dlho, v Spišskej Novej Vsi, a je významným dodávateľov kompresorov. Ide o klasický konkurenčný boj, ktorý prebieha medzi krajinami EÚ a je o podnikateľskom prostredí," spresnil.
Spoločnosti Embraco od Slovenska podľa jeho slov nešla žiadna regionálna pomoc. "Áno, v minulosti dostala nejakú pomoc, ale to bolo dávno predtým, ako sa rozhodovala o tom, či presunie, alebo nepresunie výrobu. Nemám však pocit, že už padlo rozhodnutie o tom, že výrobu do SR presunie. Vnímam to ako predvolebný boj v Taliansku, kde je krátko pred parlamentnými voľbami," dodal.
Všetky investičné stimuly z minulosti pre Embraco Žiga podľa svojich slov vie obhájiť.