Kde možno kúpiť či vyťažiť kryptomeny?
Ak by ste chceli ísť do banky a v jej zmenárni si vymeniť eurá za bitcoiny, nepochodíte. Kryptomeny sa dajú nakupovať na špecializovaných online burzách cez platobnú kartu alebo internetbanking. „Litecoin som kúpil cez web Coinbase.com za 300 eur za kus,“ prezrádza Martin, ktorý investuje do kryptomien.
Druhá možnosť nákupu elektronických peňazí je v bitcoinových automatoch. Tie sú napríklad v Bratislave, Košiciach, ale aj v Trenčíne, Poprade či Michalovciach. Automat je v podstate bitcoinová „zmenáreň“. Eurá si v ňom vymeníte za kryptomenu.
Malý investor Martin kúpil bitcoiny aj cez automat v predajni Alza v Bratislave. „Musel som si stiahnuť mobilnú aplikáciu – bitcoinovú peňaženku, ktorých je na webe veľmi veľa, a investoval som 500 eur, za ktoré som dostal 0,03 bitcoinu,“ vysvetľuje. Z tohto príkladu je jasné, že nemusíte kupovať drahú kryptomenu celú, dá sa to aj po častiach.
Bankomaty na bitcoiny majú nevýhodu v tom, že ich denné limity na vklad i výber sú päťtisíc eur a platíte pri nich aj transak- čné poplatky. Napriek tomu sa tešia záujmu Slovákov. „Za posledný rok sa v našom automate predali bitcoiny za vyše 2,5 milióna eur, teda v priemere viac než 200-tisíc mesačne,“ tvrdí Marian Jančuška, riaditeľ firmy 0011, ktorá prevádzkuje bitcoinový automat v centre Bratislavy.

Ďalšou možnosťou, ako kúpiť bitcoiny, je nájsť si niekoho, kto ich s vami vymení cez lokálny adresár alebo bitcoinovú peňaženku. Podľa odborníkov je táto možnosť riziková, lebo je ťažké overiť si partnera. Navyše, pri tejto operácii tiež zaplatíte transakčné poplatky. Slováci môžu do bitcoinu investovať aj sprostredkovane cez podiel v bitcoinovom fonde. Podľa odborníkov je investovanie do bitcoinu cez fond jednoduchšie, ako ho kupovať na vlastné tričko.
„Pošlete peniaze svojmu brokerovi, ktorý vám za ne kúpi posieľ vo fonde. Nepotrebujete si otvárať účet na bitcoinovej burze a zriaďovať virtuálnu peňaženku,“ vysvetľuje Jakub Rosa, analytik spoločnosti Across Private Investments. Výhoda investovania vo fonde je aj v tom, že za bezpečnosť investície je zodpovedný manažér fondu. Pri priamom vlastníctve bitcoinu si ochranu pred hackermi musíte zabezpečiť sami.
Napokon bitcoiny môžete aj „ťažiť“ cez svoj počítač. Ale na to potrebujete super výkonný stroj so špeciálnym hardvérom, grafickou kartou, základnou doskou a procesorom. Je to energeticky aj technologicky oveľa náročnejšie. Bitcoin získate tak, že nájdete riešenie nejakého matematického problému.
Kde sa bitcoiny skladujú a ako sa dajú ochrániť pred hackermi?