FRANKFURT. Európska centrálna banka (ECB) potvrdila svoje úrokové sadzby a politiku stimulov na nezmenenej úrovni.
To znamená, že sadzba aj naďalej zostáva na historickom minime 0 percent.
Rada guvernérov ECB na štvrtkovom zasadaní nezmenila svoj prístup, na základe ktorého bude pokračovať v nákupoch dlhopisov za 30 miliárd eur mesačne prinajmenšom do septembra a v prípade nutnosti aj dlhšie.
Nákupmi banka pumpuje do hospodárstva novovytvorené peniaze s cieľom zvýšiť infláciu a ekonomický rast.
Na druhej strane ale vypustila zmienku o tom, že objem nákupu aktív by v prípade potreby mohla navýšiť.
Banka nemenila ani depozitnú sadzbu. Tá tak zotrvala na predchádzajúcej hodnote -0,40 percenta.
Vo vyhlásení zo štvrtkového zasadania však ECB nezopakovala prísľub, že v prípade zhoršenia výhľadu hospodárstva by mohla objem nákupov ešte zväčšiť. Scenár, v rámci ktorého by banka nákupy vystupňovala, sa však vzhľadom na silné ekonomické ukazovatele považoval za nepravdepodobný už pred marcovým zasadnutím.
Analytici teraz čakajú na tlačovú konferenciu prezidenta ECB Maria Draghiho.
Euro posilnilo
Spoločná európska mena vo štvrtok voči doláru výrazne stúpla v reakcii na to, že Európska centrálna banka (ECB) naznačila priblíženie sa k ústupu od mimoriadnych stimulačných opatrení.

Euro, ktoré sa pred zverejnením vyhlásenia zo zasadania ECB obchodovalo na úrovni 1,2379 USD/EUR, posilnilo až na 1,2425 USD/EUR. Banka totiž vo vyhlásení vynechala sľub, že v prípade zhoršenia ekonomiky by mohla zväčšiť nákupy dlhopisov.
Formuláciu vyhlásenia zo zasadania banky trh pochopil ako krok smerom k ukončeniu programu nákupov dlhopisov, na ktoré ECB mesačne vynakladá 30 miliárd eur v snahe podporiť ekonomický rast.
Optimistické vyhliadky
Európska centrálna banka (ECB) je optimistickejšia ohľadom krátkodobých vyhliadok ekonomiky eurozóny. V tomto roku počíta so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) regiónu o 2,4 percenta, uviedol vo štvrtok šéf ECB Mario Draghi. Vo svojej decembrovej prognóze ešte očakávala nárast len o 2,3 percenta.
V nasledujúcich dvoch rokoch sa expanzia ekonomiky eurozóny bude spomaľovať. ECB tieto predpovede nezmenila a naďalej predpokladá, že HDP v roku 2019 stúpne o 1,9 percenta a v roku 2020 o 1,7 percenta.
Tempo rastu spotrebiteľských cien zostane v dohľadnom čase pod 2-% inflačným cieľom. ECB počíta v tomto roku s infláciou na úrovni 1,4 percenta. V roku 2019 by malo tempo rastu cien zostať na rovnakej úrovni (decembrová prognóza: 1,5 %). Potom v roku 2020 by sa rast cien mal zrýchliť na 1,7 percenta.
ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej inflácii tesne pod dvomi percentami, teda dostatočne vysoko nad nulovou hranicou. Trvale nízke ceny predstavujú riziko pre ekonomiku, keďže firmy a spotrebitelia v očakávaní poklesu cien odkladajú svoje investície.