Výroba jeho čokolády sa začína na kakaových plantážach v Južnej Amerike. Kým drvivá väčšina európskych výrobcov varí sladkú pochúťku z "polotovaru", čokolatier Karol Stýblo začína priamo na plantáži – pri pestovaní kakaovníka a fermentovaní kakaových bôbov.
"Kvalita čokolády záleží 30 percent od ovocia, 40 percent je na fermentácii. Zvyšných 30 percent od spracovania," vysvetľuje čokolatier spoločnosti Lyra chocolate z Ivanky pri Nitre. Keďže kvalitu majú z väčšej časti v rukách pestovatelia, rozhodol sa, že chce byť pri tom.
Začiatok tohto príbehu je však niekde inde – pri belgických pralinkách. Karol Stýblo si ich nechal pred desiatimi rokmi doviezť priamo z Belgicka a chcel ich predávať na Slovensku.
Pralinky u slovenského zákazníka nezabodovali. "Tak sme skúsili servírovať pravú horúcu čokoládu, nie práškovú. Úprimne povedané, vyrábať čokoládu sme nemali v prvom pláne," vracia sa Stýblo k začiatkom podnikania.
“Kvalita čokolády závisí 30 percent od ovocia, 40 percent je na fermentácii. Zvyšných 30 percent od spracovania.
„
Pravá čokoláda mala ohlas. Na vec však išiel inak, ako je v našich zemepisných šírkach zvykom. Čokoládu sa rozhodol variť z pôvodnej suroviny.
"Úplnou náhodou som narazil na kolumbijskú firmu, ktorá ma očarila kvalitou svojich surovín. Keď som išiel mudrovať o tom, čo mám všetko načítané, povedali mi: Príďte k nám na plantáže," vysvetľuje.
Výrobu čokolády vzal Karol Stýblo vážne. Okrem viacerých kurzov absolvoval štúdium u master chef čokolatiera Emmanuela Hamona vo Francúzsku. Dnes je jedným zo štyroch majstrov s titulom Fino de Aroma Mastre Chef Chocolatier.
Kakao z Kolumbie

S kolumbijským dodávateľom nadviazali spoluprácu, ktorá trvá dodnes.
Slovenská firma nielen odoberá kvalitné kolumbijské kakaové bôby, ale dozerá aj na pestovanie kakaa priamo v Južnej Amerike a podporuje výskum.
"Kakao nie je náročné na pestovanie. Ale je to plodina veľmi citlivá hlavne na salmonelózu. Preto dozeráme aj na ďalšie procesy, ktoré sa tam s kakaom dejú," spresnil Stýblo.