BRUSEL. Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer dostal súhlas Európskej komisie na prevzatie americkej biotechnologickej spoločnosti Monsanto za 62,5 miliardy dolárov. Európska únia tak dala zelenú poslednej z troch megafúzií, ktoré zmenia tvár svetového agrochemického priemyslu.
Monsanto je najväčším svetovým producentom osív a spojením s Bayerom vznikne najväčší dodávateľ produktov pre poľnohospodársku výrobu na svete, ktorý ovládne viac ako štvrtinu svetového trhu osív a pesticídov.

"Schválili sme zámery spoločnosti Bayer prevziať firmu Monsanto, pretože kroky v hodnote vyše šesť miliárd eur spĺňajú naše požiadavky týkajúce sa hospodárskej súťaže v plnom rozsahu.
Naše rozhodnutie zabezpečuje, že po tejto fúzii tu bude efektívna hospodárska súťaž a inovácie v odvetviach osiva, pesticídov a digitálneho poľnohospodárstva, " vyhlásila eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
Bayer je ochotný predať niektoré aktivity
Aby si Bayer zaistil súhlas protimonopolných úradov, sľúbil niektoré svoje aktivity predať.
Časť produkcie herbicídov a osív za 5,9 miliardy eur a aktivity v oblasti produkcie zeleninových semien za 1,5 miliardy kúpi jej rival BASF.
Vplyv týchto predajov na hospodársku súťaž teraz Komisia zvažuje. Rozhodnutie o dohode s BASF má padnúť do 16. apríla.
Fúzia už má súhlas brazílskeho regulačného úradu a podmienečný súhlas čínskeho ministerstva obchodu.
V Rusku sa však Bayer s regulačným úradom súdi, aby si v prieskumnom konaní "zaistil svoje práva".
Obavy o potravinovú bezpečnosť
Možný problém tiež signalizujú predstavitelia ministerstva spravodlivosti v USA. Nie je ale pravdepodobné, že Spojené štáty spojenie zamietnu, pretože americké a európske úrady pri zvažovaní globálnych fúzií takého rozsahu spolupracujú, píše denník Financial Times.
Zmena klimatických podmienok, konkurencia na svetovom trhu obilnín a stagnácia poľnohospodárskeho sektora v globálnom meradle vyústili vo vlnu konsolidácie. Spojenie spoločností Dow a Dupont a ChemChina a Syngenta Komisia schválila vlani po tom, čo spoločnosti sľúbili, že podstatné časti svojho podnikania predajú.
Margrethe Vestagerová uviedla, že v súvislosti s akvizíciou dostala tisíce e-mailov, pohľadníc, listov a tweetov vyjadrujúcich obavy o potravinovú bezpečnosť, spotrebiteľov, životné prostredie i klímu.
"Hoci tieto obavy majú veľký význam, nemôžu byť základom pre hodnotenie fúzií," odpovedala komisárka.