BRATISLAVA. Viac ako desať rokov sa Slovensko snaží elektronizovať štátnu správu a tiež odbremeniť ľudí od zbytočných papierovačiek a behania po úradoch.
Štát zadáva zákazky, vytvára rôzne registre a weby. Minul už viac ako miliardu eur a výsledok je stále vzdialený tomu, ako funguje e-government napríklad v Estónsku, ktoré v ňom vyniká a ktoré sme chceli ako krajina pred rokmi prekonávať.

„Je ťažké povedať, či niečo malo stáť menej, alebo viac. Mrzí ma však, že sa zabudlo na občana. Keď si otvorím slovensko.sk, niekedy mám problém pochopiť, kde mám kliknúť,“ povedal Peter Pellegrini zo Smeru v rozhovore pre SME v máji 2016, keď sa stal novým podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.
Úradu šéfoval kratšie ako dva roky, ale e-governmentu sa venoval oveľa skôr.
Už v roku 2006 sa stal šéfom komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pri hospodárskom výbore parlamentu, bol ním do roku 2010. O dva roky neskôr nastúpil ako štátny tajomník na ministerstvo financií, ktoré malo v tom čase na starosti aj informatizáciu spoločnosti.
V tom istom roku sa stal Pellegrini digitálnym lídrom Slovenska a je ním dodnes, hoci štátnym tajomníkom bol len do roku 2014. Vo funkcii bol jedným z ambasádorov projektu Jednotného digitálneho trhu Európskej únie.
Neprehľadné zmluvy
Na čo presne štát za vyše desať rokov minul viac ako miliardu eur, nie je dodnes úplne jasné. Tiež sa nedá presne vyčísliť, koľko stáli jednotlivé projekty.