WASHINGTON. Európska únia získala dočasnú výnimku z amerických ciel na dovoz ocele a hliníka. Oznámil to vo štvrtok Biely dom. Okrem členských štátov EÚ budú od ciel oslobodené aj Kanada, Mexiko, Austrália, Argentína, Brazília a Južná Kórea.
Výnimka platí do 1. mája 2018 a jej prípadné predĺženie bude predmetom pokračujúcich rokovaní. V prípade krajín, ktoré nedostali výnimku, nadobudli clá účinnosť po polnoci zo štvrtka na piatok.
Zavedenie 25-percentného cla na dovoz ocele a 10-percentného cla na dovoz hliníka presadil americký prezident ako krok potrebný v záujme národnej bezpečnosti.
O výnimke pre EÚ tento týždeň vo Washingtone rokovali nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier a eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.
Trump a clá
Americký prezident Donald Trump 8. marca oznámil, že o 15 dní začnú platiť clá na dovoz ocele (25 %) a hliníka (10 %), pričom sa odvolal na málo používanú právomoc prezidenta zaviesť opatrenia proti dovozu z dôvodu ohrozenia národnej bezpečnosti.

Trump vtedy uviedol, že vzhľadom na prebiehajúce rokovania o revízii dohody o voľnom obchode NAFTA s Kanadou a Mexikom dostanú tieto krajiny výnimku zo spomínaných ciel.
Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer vo štvrtok pred finančným výborom Senátu povedal, že Trump sa rozhodol pozastaviť platnosť ciel pre ďalšie krajiny, s ktorými bude ďalej rokovať.
"Máme tu Európu, máme tu Austráliu, máme tu Argentínu, máme tu Brazíliu, koho som ešte zabudol? A, samozrejme, Kóreu, kde rokujeme," povedal Lighthizer.
Slovensko bude čakať na verdit
Slovensko bude čakať na to, ako dopadnú rokovania medzi Spojenými štátmi a EÚ o tom, či Únia dostane výnimku z plánovaného zavedenia ciel tak, ako ich predstavil americký prezident Donald Trump. Tieto clá by totiž mali vážny dosah aj na hospodárstvo SR. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) o tom informoval novinárov pred Európskym summitom v Bruseli.

Dodal, že by bol veľmi nerád, keby EÚ vstúpila do akejsi obchodnej vojny s USA.
"To by malo veľmi vážny dosah nielen na hospodárstvo EÚ, ale aj Slovenska, pretože Slovensko je jedna z najviac exportne orientovaných krajín v rámci EÚ, a preto pevne verím, že rokovania budú úspešné a nedôjde k zavedeniu ciel na oceľ a hliník tak, ako o nich bolo hovorené, a takisto nedôjde k nejakým vážnym zmenám pri obchodovaní s automobilmi, čo by malo takisto vážny vplyv aj na produkciu a priemysel SR," upozornil Pellegrini.
Zavedenie týchto ciel pre EÚ by podľa neho znamenalo vyvodenie krokov aj zo strany Únie. "V prípade, že sa tak stane, Slovensko bude podporovať pozíciu EÚ a postupovať tak, ako sa v tomto prípade bude musieť. Začať šetrenie na Svetovej obchodnej organizácii a prijímať prípadné protiopatrenia," skonštatoval. Podľa neho je však ešte predčasné, o tom uvažovať.