BRATISLAVA. Súčasnú hospodársku situáciu v SR hodnotí 63 percent opýtaných zahraničných firiem pozitívne, čo je o 18 percent viac ako pred rokom. Iba 3 percentá ju hodnotia ako zlú.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý v pondelok na tlačovej konferencii prezentovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK).
Firmy sú spokojné
S ďalším zlepšovaním hospodárskej situácie počas roka počíta 41 percent podnikov. Polovica účastníkov prieskumu očakáva nezmenenú celkovú hospodársku situáciu.

Očakávania vývoja vo vlastnej firme vychádzajú ešte optimistickejšie, 44 percent firiem počíta s lepšími obchodmi, iba 8 percent podnikov sa pripravuje na horší hospodársky rok
Približne 47 percent firiem by následne chcelo zvýšiť počet svojich pracovníkov a 41 percent chce zvýšiť aj investície.
Slovensko sa podľa názoru investorov vyznačuje najmä členstvom v EÚ, produktívnou pracovnou silou, ochotnou podávať výkony za relatívne mierne náklady, ako aj dostupnosťou a kvalitou lokálnych dodávateľov.
Slovenskú republiku vo všeobecnosti hodnotia účastníci prieskumu ako druhú najatraktívnejšiu investičnú lokalitu v strednej a východnej Európe. Ako aj v minulých rokoch skončila na prvom mieste Česká republika, Estónsko a Slovinsko obsadili tretie a štvrté miesto.
Investovali by znova
Podiel spoločností, ktoré by zopakovali investíciu na Slovensku aj v súčasných podmienkach, zostáva stabilne 80 percent.
V prípade negatívne vnímaných faktorov lokality nezaznamenali investori žiadne zlepšenie. Disponibilita pracovnej sily je naďalej vnímaná kriticky. Mnohým spoločnostiam spôsobuje čoraz väčšie obavy aj vývoj nákladov na prácu.
Okrem nedostatku pracovných síl spôsobuje tlak na úroveň miezd aj výrazné zvyšovanie minimálnej mzdy a zákonný príplatok za prácu v noci a cez víkend.
S tým ako pokračuje na Slovensku boj proti korupcii, vyjadrili v prieskume opýtaní investori veľkú nespokojnosť. Uviedli najhoršie hodnotenie od zavedenia prieskumu v roku 2004.
Prieskum okrem SNOPK organizovali Holandská obchodná komora v SR, Švédska obchodná komora v SR, Slovensko-rakúska obchodná komora a Advantage Austria Bratislava vo februári a marci 2018.
Na prieskume sa zúčastnilo 131 firiem pôsobiacich na Slovensku, z ktorých 82 percent má vlastníkov z iných európskych štátov. Opýtaní respondenti pochádzali z priemyslu (43,6 percenta), obchodu (19,9 percenta a služieb (36,6 percenta).