PEKING. Čínsky konglomerát CEFC China Energy, ktorý pôsobí aj v Českej republike, plánuje predať svoje globálne realitné portfólio s účtovnou hodnotou vyše 20 miliárd jüanov (viac ako 2,5 miliardy eur).
Informuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.
Súčasťou tohto portfólia mali údajne byť aj nehnuteľnosti v Českej republike.
Túto informáciu však vyvrátil hovorca CEFC (Europe) Group Company Pavel Bednář, ktorý pre ČTK povedal, že plánovaný predaj globálneho realitného portfólia čínskeho konglomerátu CEFC China Energy sa nedotkne nehnuteľností vlastnených CEFC v Česku.
Čo je napredaj
Na predaj je takmer 100 nehnuteľností vrátane kancelárskych budov, hotelov, bytových domov a priemyselných objektov.
Väčšina z nich sa nachádza vo veľkých čínskych mestách, ale niektoré sú v Európe, vrátane Českej republiky, a tiež v Spojených štátoch, ako napríklad kondomínium pri Trump World Tower na Manhattane.
Veritelia spoločnosti vytvorili výbor na preskúmanie likvidácie aktív. Na čele výboru je najväčší veriteľ, Čínska rozvojová banka. Podľa zdrojov tento týždeň prevzala kontrolu nad firmou lokálna vláda v Šanghaji.
Hlavný hovorca CEFC odmietol správy komentovať.

Plán predaja aktív prichádza v čase, keď sa zvyšujú obavy o financie spoločnosti v súvislosti s vyšetrovaním Jie Ťien-minga, zakladateľa a predsedu správnej rady, pre podozrenie z ekonomických trestných činov.
Na priamy príkaz čínskeho prezidenta ho mali zadržať 16. februára. Šéf CEFC je navyše poradcom prezidenta Miloša Zemana.
Spoločnosť v súkromnom vlastníctve sa v priebehu niekoľkých rokov rozrástla od predajcu pohonných látok do ropného a finančného konglomerátu s aktívami po celom svete.
Česko: hlavné európske sídlo
Firma CEFC si Českú republiku vybrala ako hlavné sídlo svojich európskych aktivít a zamestnáva tam cez 4000 ľudí. CEFC v Česku spravuje aktíva vo výške vyše 1,5 miliardy eur.
CEFC okrem iného patria pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malej Strane a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradoch. Firma je tiež vlastníkom renesančného Martiniku paláca a budovy bývalej Živnobanky v centre Prahy.

V novembri 2016 kúpila pražský administratívny komplex Florentinum, v roku 2017 potom zrekonštruovanú budovu v pražskej ulici Na Poříčí v susedstve Florentina.
Okrem budov má CEFC v Česku okrem iného významné podiely v podnikoch, medzi ktorými sú napríklad strojárne ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či futbalový klub SK Slavia Praha.
Tento mesiac CEFC stiahla žiadosť o zvýšenie podielu v skupine J&T Finance Group, ktorú podala Českej národnej banke (ČNB). Čínsky konglomerát plánoval zvýšiť svoj podiel v slovensko-českej skupine zo súčasných 10 percent na polovicu.