Vratislav Greško (40) sa priznáva, že je dennodenne v šprinte. Okrem športu však našiel záľubu aj v umení. Vlastní Divadlo u Greškov a prináša kultúru do rodného kraja.
Dedinka Tajov, ktorá má okolo šesťsto obyvateľov, ožíva cez štvrtkové večery nezvyčajným ruchom. Pred Divadlom u Greškov sa tradične raz do mesiaca schádzajú domáci, ale aj cezpoľní diváci, lebo ich zaujal aktuálny kultúrny program. Koncert slovenskej speváčky Márie Čírovej bol beznádejne vypredaný už v predpredaji.
„Keď ľudia vidia známe mená a tváre, lístky sa predávajú rýchlo. Na koncert IMT Smile, ktorého som aj ja verným fanúšikom, prišli diváci z celého Slovenka,“ hovorí zakladateľ divadla V. Greško.

Búrať predsudky a dokázať, že na dedine neďaleko Banskej Bystrice sa nájde dostatok divákov, sa stalo súčasťou pracovnej náplne novopečeného manažéra. Ako jeden z argumentov využíva bohatú históriu rodnej dediny, ktorá bola známa ťažbou banských rúd až vo Viedni.
Zároveň bola rodiskom priekopníka rádiotelegrafie, kňaza, vynálezcu a maliara Jozef Murgaša či prozaika a dramatika Jozefa Gregora Tajovského. Nielen história, ale aj slávne meno a osobné známosti s umelcami pomáhajú V. Greškovi preklenúť bariéru nedôvery potenciálnych účinkujúcich.
Na začiatku boli nehnuteľnosti
Bývalý slovenský futbalový reprezentant, ktorý získal v roku 2002 prestupom z Interu Miláno do Parmy za 21,5 milióna eur titul najdrahšieho Slováka, vníma podnikanie v rodnej obci ako nadviazanie na niť kultúrno-historických tradícií.
„Každý športovec v určitej fáze života začne uvažovať, čo bude ďalej. Ja som sa na vrchole kariéry rozhodol investovať peniaze do nehnuteľností. Vtedy som ešte netušil, že vytvorím priestor pre umenie,“ priznáva majiteľ divadla.
História budovy, ktorú ešte v roku 2000 V. Greško kúpil s nejasnou predstavou, siaha k začiatkom minulého storočia, do roku 1901. V tom čase sa miestny farár Juraj Ohrivala podieľal na založení Potravinového spolku pre Tajov a okolie s cieľom zásobovať základnými potravinami celú Tajovskú dolinu.