Keď sa pred tromi rokmi rozbiehalo duálne vzdelávanie, mali mnohí veľké oči, aký oň bude záujem. Nestalo sa tak, aj keď „duál“ v našich pomeroch nie je až taký nový, obdobnou formou si zamestnávatelia vychovávali svojich budúcich zamestnancov už za socializmu.
Duálne vzdelávanie narazilo hneď v úvode na niekoľko bariér. Azda najzávažnejšou bol nezáujem rodičov, ktorí svoje deti, deviatakov, týmto smerom nechceli poslať, lebo osveta o duáli pokrivkávala od začiatku na obe nohy. Svedčí o tom napríklad úplne nedostatočná informovanosť rodičov o garantovanom pracovnom mieste.
A tak aj po troch rokoch je v duálnom vzdelávaní málo žiakov. V tomto školskom roku je doň zapojených 2661 žiakov stredných škôl v 46 študijných odboroch, 200 zamestnávateľov a 70 škôl.

Podľa Lenky Dorčákovej zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktoré zastrešuje duálne vzdelávanie, duálu sa najlepšie darí v Trenčianskom, Nitrianskom, Bratislavskom a Žilinskom kraji, v ktorých je zapojených najviac škôl aj zamestnávateľov.
Všetky tieto kraje spadajú do západného Slovenska, ktoré je silne orientované na strojárstvo a automobilový priemysel, chýbajú mu pracovné sily a tým sa dá aj vysvetliť najvyšší nárast žiakov, ktorých chcú zamestnávatelia pripraviť pre svoj trh práce.
Na porovnanie, v Prešovskom kraji je v tomto školskom roku zapojených len sedem stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. V duáli študuje 83 žiakov, najviac – 38 ich je v Tatravagónke Poprad.