Martin Rapavý sa na Strednej odbornej škole technickej v Zlatých Moravciach duálnym systémom výučby pripravuje v odbore mechanik nastavovač. Vo firme Miba, kde je na praxi, robí aj jeho brat, a tak mal informácie z prvej ruky. Hneď ako prišiel do firmy a uvidel všetky stroje „naživo“, začalo ho to veľmi baviť.
Na duáli ho zaujala možnosť zarábať si už počas štúdia a získať prax. Po troch rokoch neľutuje, finančne je sebestačný.
"Dostávame mesačné štipendiá, v prvom ročníku štyridsať eur, v druhom šesťdesiat eur, v treťom osemdesiat eur a vo štvrtom sto eur. Okrem toho máme troma eurami na hodinu preplácanú produktívnu prácu a možnosť brigád počas leta," vyratúva benefity duálnej prípravy budúci mechanik nastavovač.
Výhody duálu vidí aj v tom, že to, čo sa naučí na teórii v škole, si môže vzápätí reálne vyskúšať u zamestnávateľa.
"Mne osobne sa lepšie učí, keď mi niekto hovorí a rovno si to skúšam. Keď je niečo iba teoreticky povedané, človek si to môže predstaviť úplne inak, ako by to malo byť. Keď prídeme k zamestnávateľovi, dostaneme to rovnako vysvetlené plus ešte ukázané a lepšie sa to naučíme a pochopíme," hovorí Martin.

Za tri roky sa už naučil samostatne obsluhovať niektoré stroje, napríklad manuálny sústruh, vŕtačku, frézu a programovanie na CNC strojoch, pretože to je pri CNC strojoch základ.
A aké predpoklady by mal mať mechanik nastavovač? Základ je mať dobrú predstavivosť, lebo pri technických výkresoch sú veci niekedy také zakótované, že je ťažké si ich predstaviť, tvrdí Martin.