WASHINGTON, PEKING. Obchodný spor medzi USA a Čínou naberá na intenzite. Potom, ako USA zverejnili zoznam čínskych produktov v celkovej hodnote okolo 50 miliárd dolárov (40,62 miliardy eur), ktoré by mohli spadať pod nové clá, čínske ministerstvo obchodu oznámilo, že Peking pripravuje zavedenie ciel na americké produkty v rovnakej hodnote.
Celkovo plánuje Čína uvaliť clá na 106 výrobkov z USA, pričom dovozné clo by dosahovalo 25 percent, teda rovnakú úroveň, akú plánujú v prípade čínskych produktov Spojené štáty.
K dotknutým americkým produktom by mali patriť výrobky ako autá, sója, chemikálie a lietadlá. Dodatočné dovozné clá by sa mali dotknúť aj výrobkov ako whisky, cigary, hovädzie mäso, pomarančová šťava, bavlna či niektoré výrobky z plastov.
Termín vstupu ciel do platnosti oznámi Peking neskôr, všetko bude závisieť od toho, či Washington splní hrozby a uplatní clá na čínsky tovar.
Clá na 1300 čínskych výrobkov
Oznámenie Číny tak prichádza len pár hodín po tom, ako Spojené štáty zverejnili zoznam približne 1300 čínskych výrobkov v hodnote okolo 50 miliárd dolárov, ktoré by mohli spadať pod sankčné clá.

Zo strany USA ide o prejav nesúhlasu s politikou Pekingu, ktorý vyžaduje, aby zahraničné firmy podnikajúce v Číne odovzdávali svoje technológie. Washington opakovane hovorí o "krádeži amerického duševného vlastníctva".
Na zoznam zareagovalo aj čínske veľvyslanectvo vo Washingtone, podľa ktorého "zoznam neposlúži záujmom Číny, ale ani USA".
Navrhované clá nezačnú platiť okamžite.
Do 11. mája potrvá verejná diskusia a do 15. mája sa uskutočnia vypočutia o navrhovaných clách. Firmy a spotrebitelia budú mať príležitosť lobovať za to, aby sa niektoré produkty zo zoznamu vyradili, ale tiež za to, aby sa niektoré na zoznam pridali.
V najbližších 60 dňoch tak bude prebiehať ďalšie prehodnocovanie a až potom Washington s konečnou platnosťou rozhodne, ktoré z uvedených tovarov budú podliehať dodatočným 25-percentným clám.
Navrhované americké clá sú namierené voči technologicky vyspelým odvetviam - od leteckej techniky po informačné technológie a robotiku.
Čo má USA na zozname

Na zozname sa ocitli produkty z viacerých sektorov, medzi nimi informačných a komunikačných technológií, robotiky či leteckého priemyslu.
Figurujú v ňom napríklad motocykle, televízie, polovodiče, lítiové batérie, informačné technológie, výrobky leteckého a zdravotníckeho priemyslu.
Spojené štáty zoznam zverejnili potom, čo Čína v utorok 3. apríla zaviedla clá na 128 amerických výrobkov v hodnote tri miliardy dolárov.
Peking tak reagoval na uvalenie ciel na dovoz ocele a hliníka do USA, ktoré v marci nariadil prezident Donald Trump.
Najnovší krok Washingtonu je zatiaľ posledným zo série opatrení a protiopatrení medzi svetovými veľmocami, ktoré by podľa investorov mohli skončiť obchodnou vojnou.
Rýchla reakcia Číny
Čína najnovší americký zoznam v stredu 4. apríla odsúdila a prisľúbila, že prijme odvetné kroky "v rovnakej intenzite a rovnakom rozsahu".
Peking sa ešte v ten istý deň rozhodol o zvýšení ciel na dovoz amerických výrobkov.
Čínske ministerstvo obchodu označilo americký krok za porušenie pravidiel globálneho obchodu a uviedlo, že Čína koná s cieľom chrániť svoje "legitímne práva a záujmy". Ministerstvo konštatovalo, že dátum, od ktorého bude platiť 25-percentné clo na americké tovary, oznámi neskôr.
Kritika z vlastných radov
Americký prezident Donald Trump nariadil v lete minulého roka vyšetrovanie čínskych obchodných praktík.
Podľa USA Čína núti americké firmy, ktoré majú záujem o obchody na čínskom trhu, aby svoje technológie a duševné vlastníctvo poskytovali čínskym firmám.

Viaceré americké podniky, organizácie a dokonca aj členovia Trumpovej Republikánskej strany ale pred dovoznými clami varujú. Vplyvná Americká obchodná komora označila plánované clá na čínske výrobky za "dane poškodzujúce amerických spotrebiteľov".
Aj predstavitelia firiem, ktoré sa sťažujú na to, že Čína kradne americké technológie, najnovší krok USA hodnotia viac-menej kriticky.
"Jednostranné clá môžu urobiť viac škody ako úžitku pri riešení problému čínskej politiky v oblasti duševného vlastníctva a transferu technológií," uviedol John Frisbie, prezident Americko-čínskej obchodnej rady.
Ku kritike sa pripojil aj líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell, ktorý v utorok na stretnutí s farmármi a podnikateľmi v štáte Kentucky uviedol, že "nie je fanúšikom ciel" a dúfa, že sa to celé podarí zastaviť skôr, než vzájomné odvetné opatrenia dosiahnu veľké rozmery.