BRATISLAVA. Firmy, ktoré poskytujú služby zdieľanej ekonomiky ako Airbnb či Uber, často obviňujú z neférového podnikania, pretože neplatia dane ako ich konkurenti. Uber od konca marca na Slovensku prerušil pôsobenie, lebo mu súd zakázal prevádzku i sprostredkúvanie služieb. Firma chystá odvolanie.
Airbnb, službe prenajímania ubytovania, zákaz nateraz nehrozí, pretože konkurencia si ju zatiaľ nevšíma. Daniari aj mestá však už vyvíjajú snahu túto službu zdaniť.
Sivá zóna
Ak má človek voľnú izbu či celý byt v centre veľkého mesta, môže ich prenajímať dlhodobo alebo krátkodobo, napríklad cez Airbnb. Ak platí miestne dane a dane z príjmov, nemal by mať problém so zákonom.
"Je to absolútne legálne podnikanie," hovorí Vilian Karas, právnik z kancelárie Maple&Fish.

Druhou otázkou však je, či podniká legálne samotná platforma Airbnb. Právnici tvrdia, že dnes sa nedá povedať, či je pôsobenie Airbnb na Slovensku legálne.
"Musel by ich niekto napadnúť a žalovať na Európskom súdnom dvore," vysvetľuje Peter Varga, šéf právnickej firmy Carpathian Advisory Group. To zatiaľ nikto zo Slovenska neurobil. Hotely zatiaľ túto službu za hrozbu nepovažujú.
Odborníci tvrdia, že podnikanie firmy nie je zakázané, pretože poskytuje cezhraničné služby, pri ktorých platí sloboda podnikania. "Ak má povolenie podnikať, tak je to povolené," myslí si Karas.
Pochybné zdanenie
Od januára platí, že firmy ako Airbnb si musia na Slovensku do konca februára 2018 zaregistrovať stálu prevádzkareň. Ak to neurobia, budú zaregistrované z úradnej moci. Finančná správa zatiaľ zaregistrovala len jedného prevádzkovateľa digitálnej platformy. Meno úradníci nechcú prezradiť.
"To, ktoré digitálne platformy už majú zaregistrovanú stálu prevádzkareň, nie je verejne dostupná informácia," povedala Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.
Ministerstvo financií trvá na tom, že online firmy by sa mali registrovať bez ohľadu na to, či sú zo štátov, s ktorými Slovensko má zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.