ŽENEVA. Čína v utorok podala Svetovej obchodnej organizácii (WTO) sťažnosť na USA. Príčinou sú americká clá na dovoz čínskych výrobkov z ocele a hliníka.
Organizáciu so sídlom v Ženeve Čína vyzvala na začatie konzultácii s USA s cieľom urovnať spor. Ak krajiny nenájdu riešenie v lehote 60 dní, mohol by nasledovať ďalší krok, v ktorom Peking požiada panel expertov WTO o vydanie rozhodnutia.
Čína tvrdí, že nové americké clá na produkty z ocele a hliníka porušujú pravidlá medzinárodného obchodu.

Zavedenie 25-percentného cla na dovoz ocele a 10-percentného cla na dovoz hliníka do USA nadobudlo účinnosť minulý mesiac.
Administratíva prezidenta Donalda Trumpa na poslednú chvíľu oznámila, že členské štáty Európskej únie a šesť ďalších krajín dostali z ciel výnimku, ktorá platí do 1. mája.
Jej prípadné predĺženie má byť predmetom pokračujúcich rokovaní. Okrem EÚ dostali výnimku aj Kanada, Mexiko, Austrália, Argentína, Brazília a Južná Kórea.