BRATISLAVA. Presťahovať sa za prácou do iného členského štátu Európskej únie (EÚ) je ochotných 23 percent nezamestnaných Slovákov vo veku 20 až 34 rokov.
Na zmenu bydliska v rámci vlastnej krajiny by pritom pristúpilo len 14 percent z nich.
Väčšina krajín EÚ má tento pomer obrátený a Slovensko je medzi ôsmimi štátmi uprednostňujúcimi sťahovanie za hranice.
Upozornila na to personálna agentúra Grafton Slovakia s odvolaním sa na výsledky analýzy Eurostatu.
Slováci, sa príliš nechcú sťahovať za prácou
Analýza Eurostatu sa týkala pracovného trhu mladých ľudí a bola vypracovaná na základe dát European Labour Force Survey.
"Zo všetkých dostupných prieskumov naozaj vyplýva, že Slováci, ale ani Česi sa príliš nechcú sťahovať za prácou v rámci svojej krajiny. Pri mladých ľuďoch je viditeľná len snaha dostať sa do hlavného mesta. Je to dané tým, že sme pomerne malé krajiny - patríme v Európe k najmenším a s najväčšou hustotou obyvateľstva," priblížila Jitka Součková, marketingová manažérka spoločnosti Grafton.

Údaje publikované koncom marca zároveň poukazujú na to, že v tejto vekovej skupine 89 percent ľudí pracujúcich v SR nezmenilo pri nástupe do svojho terajšieho zamestnania miesto svojho bydliska.
V rámci krajiny sa presťahovalo za prácou len 6 percent a z inej členskej krajiny sa prisťahovalo 5 percent ľudí.
Viac ako polovica nezamestnaných mladých Slovákov (56 percent) sa pritom za prácou sťahovať nechce a tieto výsledky sa blížia európskemu štandardu na úrovni 50 percent. Omnoho neochotnejší k pracovnej mobilite sú podľa analýzy Malťania (73 percent), Holanďania (69 percent) či Cyperčania (68 percent).
Pomohla by istota bývania
Podľa štúdie Graftonu s názvom Prieskum zamestnaneckých preferencií (Candidate Survey 2017) sa 46 percent opýtaných zo vzorky 1503 ľudí už niekedy sťahovalo za prácou, pričom 43 percent z nich do zahraničia. Ako uviedli, hlavným dôvodom bol nedostatok práce, ponuka práce a mzda.
Prieskum ukázal, že pravidelne za prácou jazdí do zahraničia 48 percent respondentov. Hlavnou motiváciou pre prácu v zahraničí je pritom v 73 percentách lepšia mzda.
Polovica všetkých sťahovaní za prácou bola do iného kraja na Slovensku, iba 2 percentá boli v rámci rovnakého okresu a 5 percent do iného okresu v tom istom kraji.
"Zamestnávatelia pre zvýšenie pracovnej mobility toho príliš veľa urobiť nemôžu. Motiváciou pre mladých ľudí je predovšetkým bývanie. Museli by im teda ponúkať istotu bývania - dotácie či pôžičky," skonštatovala Součková.