WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu a Rusko z cieleného oslabovania ich mien v čase, keď Spojené štáty naopak pokračujú vo zvyšovaní úrokových sadzieb.
"To je neprijateľné," napísal Trump na twitteri. Po jeho správe sa dočasne dostal pod predajný tlak dolár, zatiaľ čo euro spevnilo.
Oslabený dolár
Americké ministerstvo financií pritom zverejnilo svoju polročnú správu, podľa ktorej v súčasnosti nemožno za menového manipulátora oficiálne označiť žiadnu krajinu. Takéto zaradenie by so sebou nieslo možné postihy.

Od Trumpovho nástupu do úradu vlani v januári dolár výrazne oslabil voči väčšine svetových mien, vrátane čínskeho jüanu. Než Spojené štáty zaviedli v minulých týždňoch protiruské sankcie, tak mal dolár straty aj oproti ruskému rubľu.
Oproti jüanu dolár od 20. januára minulého roku stratil 8,6 percenta, zatiaľ čo oproti rubľu o 4,5 percenta posilnil.
Než ale Washington začiatkom tohto mesiaca oznámil sankcie proti ruským oligarchom a niektorým ruským firmám, dolár voči rubľu skoro štyri percentá strácal.
Rubeľ o zisky prišiel po silnom dvojdňovom prepade z 9. a 10. apríla, ktorý dohromady predstavoval 8,4 percenta.
Trump obviňoval už v kampani
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, od nástupu Donalda Trumpa do úradu prezidenta odpísal 11,2 percenta, poznamenala agentúra Reuters.

Trump počas svojej predvolebnej kampane obviňoval niektoré americké obchodných partnerov z nekalých praktík. Tie podľa neho prispievajú k rastu obchodného deficitu USA, ktorý Trump sľúbil znížiť.
Celkový obchodný deficit Spojených štátov sa pritom tento rok vo februári vyšplhal na najvyššiu úroveň za viac ako deväť rokov a činil 57,6 miliardy dolárov.
Deficit obchodnej bilancie s Ruskom sa ale v porovnaní s januárom znížil takmer o polovicu a výrazne klesol aj schodok s Čínou.
Krajiny väčšinou manipulujú svojimi menami, aby zvýšili vývoz. Obvykle intervenujú na trhu, aby znížili hodnotu svojej meny voči zahraničným menám, ako je práve americký dolár.
Slabšia mena totiž zlacňuje vývoz na globálne trhy a naopak zdražuje dovoz na domáci trh.