BRATISLAVA. Vládna Slovenská národná strana (SNS) chce diskutovať so svojimi koaličnými partnermi o zníženej 10-percentnej dani z pridanej hodnoty (DPH) na ubytovacie služby či o cestovných šekoch pre zamestnancov. Informovala o tom vo svojom stredajšom stanovisku.
Takmer všetky štáty v Európskej únii už totiž podľa národniarov podobné nástroje podpory domáceho cestovného ruchu majú.
Nižšia daň

Zníženú DPH na ubytovacie služby napríklad podľa nich dlhodobo využívajú aj susedné štáty ako Rakúsko, Maďarsko, Česká republika či Poľsko.
"Som presvedčený, že je tu čas otvoriť vecnú diskusiu o tejto téme, hľadať možnosti a nástroje, ako túto problematiku čo najlepšie uchopiť a zároveň aktivovať segment cestovného ruchu aj s prihliadnutím na pozitívne ekonomické výsledky Slovenskej republiky," opísal predseda strany Andrej Danko.
Zníženie DPH v turizme je podľa SNS funkčným nástrojom podpory domácej ekonomiky, ktorý má výhody a rýchle výsledky. Podporí sa tak rozvoj v mikroregiónoch, zvýši sa zamestnanosť, bude to systémová a cielená podpora domáceho cestovného ruchu aj kúpeľníctva.
Pri cestovných šekoch sa chce vládna strana inšpirovať modelom stravných lístkov. Do Zákonníka práce chce presadiť možnosť cestovného šeku v hodnote 500 eur, prípadne do výšky minimálnej mzdy.
"Prichádzame s návrhom, ktorý má veľkú šancu pomôcť cestovnému ruchu. Zamestnávateľom zase otvára nové ponuky, ako poskytnúť zaujímavý benefit pre zamestnanca," dodal Danko. Všetky krajiny, ktoré takéto opatrenia zaviedli, z nich podľa SNS profitujú.
Rezortu dopravy sa nápad páči
Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR víta všetky snahy a kroky, ktoré prispievajú k rozvoju cestovného ruchu na Slovensku. Povedala to hovorkyňa rezortu Karolína Ducká, čím reagovala na vyjadrenie strany SNS.
"Sme veľmi radi, že v súčasnosti sa cestovnému ruchu u nás naďalej darí. Aby sme umožnili samotným Slovákom viac cestovať a spoznávať našu krajinu, ako jeden zo systémových nástrojov na podporu domáceho cestovného ruchu pripravujeme zavedenie rekreačných poukážok s hodnotou do výšky 500 eur," avizovala Ducká.

Zo systému by mohli podľa jej slov profitovať všetci zúčastnení. "Podnikatelia v sektore turizmu vrátane všetkých infraštruktúr spojených s cestovným ruchom môžu očakávať rast návštevnosti a vyššiu obsadenosť aj mimo sezóny, zvýšenú spotrebu služieb a tovarov i vyššie príjmy," doplnila.
Zároveň by podľa hovorkyne používanie rekreačných poukážok pomohlo aj v boji so šedou ekonomikou v sektore ubytovania a zlepšilo tak výber miestnych daní z ubytovania, čo by pomohlo aj samosprávam.
"V prípade zníženia DPH, je potrebná zhoda všetkých zainteresovaných strán, predovšetkým ministerstva financií, ktoré je ústredným orgánom pre oblasť daní a poplatkov," reagovala tiež Ducká.
Správu plánujeme aktualizovať aj o reakciu ministerstva financií.