BRATISLAVA. Už niekoľko mesiacov je možné cez internet nazerať do súdnych spisov, žalobca, žalovaný alebo ich právnici vďaka tomu nemusia chodiť fyzicky na súd. Ministerstvo spravodlivosti totiž spustilo Elektronický súdny spis.
Na to, aby používateľ využil portál naplno, treba mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID).
V elektronickom spise sú okrem textových dokumentov aj nahrávky pojednávaní. Zďaleka nie všetky spisy sú elektronické a keď aj existujú, nemusia v nich byť všetky dokumenty, ale iba tie, ktoré súd stíhal naskenovať.
Prístup do exekučného spisu
Digitálny spis v praxi ocenia advokáti, firemní právnici či aktivisti, ale časť je zaujímavá aj pre laikov.
Napríklad Okresný súd v Banskej Bystrici vedie povinné elektronické spisy pre platobné rozkazy vydané v rámci takzvaného upomínacieho konania, ktoré je kompletne elektronické.
Banskobystrický súd je od vlaňajška centrálnym súdom aj pre exekúcie, ktoré sú tiež už len elektronické a preto sa aj exekučné spisy vedú len digitálne.
Oboje je zaujímavé pre občanov. Ak čelia exekúcii alebo platobnému rozkazu, do spisu vďaka tomu môžu nahliadať cez internet, bez nutnosti zájsť do Banskej Bystrice.

Niekde skenujú len to, čo stíhajú
Okresný súd v Žiline zas povinne digitálne vedie spisy pri zápisoch partnerov verejného sektora do protischránkového registra, kde musia firmy podnikajúce so štátom zverejniť svojich konečných užívateľov výhod (skutočných vlastníkov).

Povinný je digitálny spis aj pre všetky súdy v obchodnoprávnych sporoch, kde proti sebe stoja dvaja podnikatelia. Na ôsmich okresných súdoch v sídle kraja sa zas povinne elektronicky vedú spisy, ktoré sa týkajú osobných bankrotov, ale aj spisy, ktoré súvisia s konkurzmi firiem.
Napríklad v prípade, že firma zbankrotuje a konkurzný správca zapíše do jej majetku niečo cudzie, tak skutočný vlastník podáva takzvanú určovaciu, resp. vylučovaciu žalobu. Spis v takomto súdnom spore sa potom vedie tiež len elektronicky.
Digitálny spis využívajú aj ďalšie súdy v iných agendách, ale nemá to jasné pravidlá. Okresný súd Bratislava III napríklad sprístupnil reportérovi SME jeho súdny spis v občianskoprávnom spore o zaplatenie pokuty za jazdu v trolejbuse bez električenky. V digitálnom spise sú však len dokumenty, ktoré súdu elektronicky prišli, papierový zvyšok súd neskenoval.
Takéto rozdiely pripúšťa aj ministerstvo spravodlivosti. „Hromadné skenovanie starých spisov v súčasnosti na súdoch nie je možné, vzhľadom na vysokú administratívnu záťaž,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová.
Elektronický spis používajú aj krajské súdy v oblasti správneho súdnictva, teda v prípadoch, keď firma alebo občan žaluje rozhodnutie nejakého štátneho úradu, napríklad potravinovej alebo obchodnej inšpekcie či ministerstva. Ani v týchto prípadoch nie sú jasné pravidlá, čo v digitálnych spisoch je a čo nie, prevažne sa tam dostávajú dokumenty, ktoré už na súd prišli elektronicky. Papiere skenujú pracovníci súdov podľa toho, ako stíhajú a či je to priorita.
Čo a kde sa skenuje
Agenda je označená zaužívanou súdnou skratou.
- Up, CoUp: platobné rozkazy v upomínacom konaní a odvolania proti nim, Okresný súd Banská Bystrica
- Ek, CoEk: elektronické exekúcie a odvolania, Okresný súd Banská Bystrica
- Pre, PNre, PNsre: registrácia do protischránkového registra a námietky, Okresný súd Žilina
- Cb, Cob: obchodnoprávne spory a klasické platobné rozkazy a odvolania v týchto prípadoch, všetky okresné a krajské súdy
- Cbi: spory vyvolané konkurzom alebo reštrukturalizáciou, napr. určovacie alebo vylučovacie žaloby, okresné súdy v sídle kraja
- OdK, OdS, Odi: osobné bankroty vo forme konkurzu a splátkového kalendára, podnety na zrušenie oddlženia, okresné súdy v sídle kraja
O staršie spisy treba žiadať
Na portál Elektronického súdneho spisu sa dá prihlásiť aj bez toho, aby mal používateľ akýkoľvek spis sprístupnený. Cez web môže potom požiadať o sprístupnenie a naskenovanie staršieho spisu, ale je to na rozhodnutí sudcov.
„Na základe žiadosti účastníka konania je možné po jej schválení zákonným sudcom naskenovať aj starý spis a poskytnúť ho k nahliadnutiu účastníkovi konania,“ upozorňuje Drobová.
Ak už používateľ určitý spis sprístupnený má, ale chýbajú v ňom doklady, ktoré sú súčasťou papierového spisu, cez web sa dá požiadať o ich naskenovanie. Ale aj o tom rozhoduje konkrétny pracovník a proces trvá aj niekoľko pracovných dní.

Ako to ide bez eID
Do elektronického spisu môžu pristupovať aj občania, ktorí nemajú čipový občiansky preukaz. Treba na to špeciálny jedinečný 12-miestny kód, ktorý sa skladá z čísiel a písmen. Súdy tieto kódy rozposielajú účastníkom konania, aby sa do spisu dostali, hoci nemajú čipový občiansky. Ak účastník konania kód stratí, treba to nahlásiť súdu, ktorý ho zneplatní a vydá nový.
Po prihlásení kódom sa dá iba prezerať obsah spisu, nie je možné žiadať o skenovanie dodatočných papierov alebo sprístupnenie iných spisov. Na to treba elektronický občiansky preukaz.
Elektronický súdny spis slúži len na prehliadanie dokumentov v spise, občania a firmy tam cez portál nemôžu nahrávať nové vyjadrenia či dôkazy. Na to naďalej slúži portál eŽaloby ministerstva spravodlivosti, ktorý dokumenty posiela súdom cez elektronickú schránku na webe Slovensko.sk.
Na posielanie elektronických žalôb, vyjadrení a dôkazov treba mať aktívny čipový preukaz a v ňom nahraté aj certifikáty na tvorbu elektronického podpisu.