NEW YORK. Facebook sa začal pýtať svojich užívateľov, či môže v ich fotografiách a videách používať technológiu pre rozpoznávanie tváre, či chcú aj naďalej zdieľať informácie zo svojich profilov alebo si želajú, aby sa im zobrazovali reklamy zacielené na ich záujmy.
Spoločnosť tak reaguje na nové pravidlá ochrany osobných údajov (GDPR) v Európskej únii, ktoré nadobudnú platnosť 25. mája.
Úplné vyradenie cieleného marketingu však vraj nebude možné.
"Nežiadame o nové práva zhromažďovať, využívať alebo zdieľať vaše dáta na Facebooku a naďalej sa zaväzujeme nepredávať informácie o vás inzerentom ani iným partnerom," uviedol Facebook vo svojom blogu.
Cielený marketing zostáva

Avšak zástupca riaditeľa pre bezpečnosť Facebooku Rob Sherman podľa agentúry Reuters vyhlásil, že aj keď spoločnosť bude európskeho užívateľa žiadať o povolenie spôsobov užívania ich dát, úplne vyškrtnúť cielený marketing možné nebude.
"Facebook je služba podporovaná reklamou, užívatelia budú môcť trochu obmedziť údaje, ktoré inzerenti používajú, ale všetky reklamy na Facebooku sú do istej miery cielené a to isté platí pre offline reklamu," povedal Sherman a dodal, že ľudia si taktiež môžu vybrať nemať účet na Facebooku.
Kontroverzný krok
Vzhľadom k súčasnému škandálu okolo prístupu poradenskej spoločnosti Cambridge Analytica k dátam Facebooku je tento krok sociálnej siete trochu kontroverzný, píše server BBC.

"Biometrická identifikácia a sledovanie miliardy fotografií na platforme prehlbuje užívateľské riziká," uviedol Silkie Carlo, riaditeľ britskej skupiny občianskych slobôd Big Brother Watch.
Facebook má podľa neho teraz povinnosť preukázať, že sa naučil rešpektovať zákon, nie dokázať, že môže dostať svoje schopnosti kontroly na novú úroveň.
Facebook v súčasnosti začína žiadať o súhlas používateľov z Európskej únie, postupne sa potom obráti na používateľov na celom svete.