Za zvyšovanie cien môžu najmä lacné úvery v bankách, zvyšovanie miezd aj nízka nezamestnanosť. Na druhej strane dopyt po bytoch a domoch tlmí vysoká cena, ktorá znižuje ich dostupnosť pre obyčajných ľudí.
O tom, že ceny sa už blížia k vrcholu, či v niektorých prípadoch ho už aj prekonali, svedčia aj čísla za štvrtý kvartál minulého roka od Národnej banky Slovenska (NBS).

Priemerné ceny nehnuteľností poklesli o 1,3 percenta medzikvartálne a medziročne vzrástli len o 4,3 percenta.
Podľa realitných odborníkov ide o najpomalší medziročný rast od polovice roka 2016 a je to prvý kvartálny pokles cien za posledných dva a pol roka. Ceny bytov naďalej rástli o 2,1 percenta medzikvartálne a medziročne dokonca o 6,6 percenta. Na druhej strane ceny rodinných domov sa na konci roka 2017 znížili o dve percentá.
„Spomaľovanie rastu cien bývania môže byť určitým signálom, že aktuálna priemerná cena sa už dostáva k stropu reálnych finančných možností slovenských domácností,“ myslí si Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus.
Vrchol čoraz bližšie
Napriek viditeľnému rastu cien sú nehnuteľnosti stále zhruba o 12 percent lacnejšie ako na vrchole realitnej bubliny z polovice roka 2008. Lenže, zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o vyše 14 percent, byty už svoje cenové maximum mierne prekročili o 1,2 percenta.