BRATISLAVA. Deficit verejných financií na Slovensku v minulom roku dosiahol 1,04 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z jarnej notifikácie Eurostatu, ktorá bola zverejnená v pondelok.
Oproti roku 2016 to znamenalo zníženie schodku verejných financií o takmer 1,2 percentuálneho bodu z vyše 2,2 percenta hrubého domáceho produktu, zároveň išlo o najnižší schodok verejných financií v slovenskej histórii.
Rozpočet na rok 2017 pritom počítal so schodkom na úrovni 1,29 percenta hrubého domáceho produktu.
Verejný dlh
Podobne sa podľa jarnej notifikácie Eurostatu znižuje aj verejný dlh. Kým v roku 2016 predstavoval 51,82 percenta hrubého domáceho produktu, ku koncu minulého roka predstavoval 50,86 percenta výkonu ekonomiky.

"Údaje za rok 2017 boli zostavené z údajov z účtovných výkazov ako aj z ostatných administratívnych podkladov spôsobom porovnateľným s predchádzajúcimi rokmi. Pri výpočte deficitu a dlhu za roky 2014 až 2017 sme vychádzali z najaktuálnejších dostupných údajov za subjekty klasifikované v sektore verejnej správy a odporúčaní Eurostatu," informoval Štatistický úrad.
Rezort financií vidí za znížením deficitu najmä pozitívny ekonomický vývoj.
"Za týmto výsledkom stojí viacero faktorov. Jedným z nich je výrazne lepší výber odvodových príjmov, predovšetkým vďaka pozitívnemu vývoju na trhu práce," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Lepší bol však podľa rezortu aj výber dane z pridanej hodnoty.
Ministerstvo tiež upozorňuje, že Slovensko sa tak v minulom roku dostalo prvýkrát do primárneho prebytku, čo znamená, že po odrátaní úrokových nákladov už nevytváralo nové dlhy.
Vyrovnaný rozpočet
Údaje o deficite a dlhu za minulý rok však ešte bude Eurostat potvrdzovať vo svojej jesennej notifikácii, v ktorej po minuloročnej skúsenosti Slovenska nemusí prekvapiť ani výraznejšia zmena.
Vlani totiž Eurostat za rok 2016 najskôr na jar avizoval Slovensku schodok necelých 1,7 percenta hrubého domáceho produktu, na jeseň ho navýšil až na 2,2 percenta výkonu ekonomiky.
Spôsobila to najmä aktualizácia odhadu dane z príjmov právnických osôb, ale aj ďalšie spresnenia zdrojových údajov.
Hospodárenie verejnej správy by sa však malo postupne zlepšovať aj v ďalších rokoch smerom k vyrovnanému rozpočtu v roku 2020, čo minulý týždeň potvrdil aj nový premiér Peter Pellegrini.
Slovensko sa má k nemu dostať cez tohtoročný schodok verejných financií rozpočtovaný na úrovni 0,83 percenta hrubého domáceho produktu a cez jeho zníženie v roku 2019 na 0,1 percenta výkonu ekonomiky.