BRATISLAVA. Váhostav zaplatil štátu necelé dva milióny eur, peniaze vyplatil Slovenskej reštrukturalizačnej, ktorá odkúpila časť jeho dlhov voči malým dodávateľom. Informoval o tom web Biztweet.eu.
Ďalšiu splátku bude musieť firma splatiť do konca júna tohto roka, posledné dve budú splatné do konca júna 2019 a tiež 2020. Tieto peniaze firma musí zaplatiť, bez ohľadu na to, ako sa jej darí. Účtovnú závierku za vlaňajší rok zatiaľ nezverejnila.
Ak by Váhostav dlhy nesplácal tak, ako si to dohodol, hrozil by mu krach.
K peniazom by sa možno nedostali
Firmu Slovenská reštrukturalizačná založil štát, aby odkúpil pohľadávky časti veriteľov Váhostavu. Dodávatelia, ktorí pre Váhostav pracovali, tak dostali aspoň nejakú nádej, že za svoju prácu dostanú zaplatené.

Ak by štát neodkúpil časť pohľadávok, dodávatelia by získali iba pätinu z vystavených faktúr a aj to v piatich ročných splátkach.
Štátna Slovenská reštrukturalizačná takto podpísala dohody s takmer 470 veriteľmi Váhostavu a sľúbila im vyplatiť aspoň polovicu toho, čo ako dodávatelia vyfakturovali Váhostavu a čo by im mal zaplatiť.
Hodnota všetkých pohľadávok, teda to, čo Váhostav dlhoval, bola bezmála vo výške 26,5 milióna eur, štát sa zaviazal vyplatiť veriteľom aspoň 12,6 milióna eur.
„Do dnešného dňa nám dlžník v súlade so súdom schváleným reštrukturalizačným plánom uhradil v dvoch ročných splátkach celkovo 1 987 465 eur," povedal pre Biztweet konateľ Slovenskej reštrukturalizačnej Peter Miššík.
Pomohol im štát
Váhostav, ktorý ovláda oligarcha Juraj Široký, sa dostal do problémov v roku 2015 počas výstavby diaľnice D1 Dubná Skala - Turany.
Firma najskôr prestala platiť svojim dodávateľom, neskôr sa ukázalo, že má vyše 50-miliónové dlhy. Jedným z dôvodov, prečo sa Váhostav zadlžil, bol aj fakt, že diaľnica D1 sa ukázala ako stratová.
Váhostav nakoniec vyhlásil reštrukturalizáciu. Pôvodný plán však počítal s tým, že veritelia prídu takmer o všetky peniaze, dostať mali iba 15 percent z faktúr. Malí dodávatelia si nakoniec presadili splatenie aspoň 18,75 percenta pohľadávok.
Nakoniec štát navrhol, že tí veritelia, ktorí dobrovoľne odstúpia svoje pohľadávky na Slovenskú reštrukturalizačnú, dostanú aspoň polovicu peňazí, ktoré im Váhostav dlhuje.
Slovenská reštrukturalizačná týchto veriteľov vyplatila prakticky zo štátnych peňazí a teraz čaká, kým jej Váhostav peniaze postupne splatí.