LONDÝN. Fínska vláda spustila v januári 2017 zaujímavý pilotný projekt. Vybranej skupine ľudí dával štát mesačne 560 eur, a to bez ohľadu na to, či pracovali alebo nie.
Fínsko sa tak stalo prvou európskou krajinou, ktorá na celoštátnej úrovni začala testovať základný príjem.
Teraz krajina ale nečakane obracia. Vláda sa rozhodla, že nerozšíri svoj experiment a namiesto toho preskúma alternatívne systémy sociálneho zabezpečenia, informoval o tom britský denník The Guardian.
Experiment zastavia po dvoch rokoch

Základný príjem vyplácalo Fínsko náhodnej vzorke 2 000 nezamestnaných vo veku od 25 do 58 rokov.
Títo ľudia nemuseli pracovať, ani si hľadať zamestnanie alebo akceptovať ponuku úradu práce.
Ak sa napriek tomu rozhodli účastníci experimentu pracovať, základný príjem dostávali naďalej.
Fínsko plánovalo, že ak sa projekt osvedčí, mohla by krajina zaviesť základný príjem pre všetkých obyvateľov natrvalo. Účastníci experimentu dostali prvú dávku 9. januára 2017, poslednú dostanú tento rok v decembri.
Nedostatočný počet ľudí aj financií
Fínska vláda totiž odmietla žiadosť o dodatočné financovanie zo strany fínskej agentúry sociálneho zabezpečenia Kela, aby tento rok rozšírila dvojročný pilotný program aj na vzorku zamestnaných.

Namiesto toho zaviedla nové právne predpisy. Napríklad nezamestnaní musia absolvovať odbornú prípravu (rekvalifikáciu) alebo pracovať minimálne 18 hodín za tri mesiace. Inak prídu o niektoré sociálne výhody.
"Vláda robí zmeny, ktoré systém základného príjmu nepodporujú," povedala pre švédske periodikum Svenska Dagbladet Miska Simanainenová, šéfka agentúry Kela.
Pôvodne mal zastavený experiment objasniť politické otázky, ako napríklad či základný príjem môže znížiť starosti príjemcov a umožniť vláde zjednodušiť zložitý systém sociálneho zabezpečenia, ktorý sa usiluje vyrovnať sa s rýchlo sa pohybujúcim a neistým trhom práce.
"Dva roky sú príliš krátke obdobie na to, aby sme mohli vyvodiť široké závery z takého veľkého experimentu. Mali sme mať viac času a viac peňazí na dosiahnutie spoľahlivých výsledkov, " uviedol však pre štátne médium YLE Olli Kangas, jeden z členov tímu, ktorý experiment sleduje.
Experiment mal znížiť chudobu
Experiment je zaujímavý pre politikov. Ľavicovo zmýšľajúce strany očakávali, že zaručený príjem dokáže znížiť chudobu a odstrániť sociálnu nerovnosť.
Pravici sa pozdával ako cesta k štíhlejšiemu a menej byrokratickému systému sociálneho zabezpečenia.
Politici zároveň pripomenuli, že postupujúca automatizácia vo výrobnom sektore ohrozuje až tretinu súčasných pracovných miest.