SME

Sloboda tlače sa po vražde Kuciaka zhoršila, Slovensko sa prepadlo o desať priečok

Na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie.

Ján Kuciak.Ján Kuciak. (Zdroj: TASR)

BERLÍN. Sloboda tlače sa vlani zhoršila na celom svete, nenávistná klíma voči novinárom je predovšetkým v Európe a Spojených štátoch. Vyplýva to z každoročnej správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc.

Medzi 180 sledovanými štátmi sveta si pozíciu krajiny s najslobodnejšími podmienkami pre prácu novinárov udržalo Nórsko. Štyridsaťdva percent krajín si však v aktuálnom rebríčku v porovnaní s predchádzajúcim rokom pohoršilo.

Slovensko sa v rebríčku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prepadlo o desať priečok na 27. miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Pohoršilo si aj Česko – oproti vlaňajšku sa prepadlo o jedenásť miest na 34. pozíciu.

Najväčšiu slobodu poskytuje médiám Nórsko, nasledované Švédskom, Holandskom a Fínskom. Na opačnom konci rebríčka sú Severná Kórea, Eritrea a Turkménsko.

Slovenských novinárov nemá kto chrániť

V hodnotení Slovenska pripomínajú predovšetkým februárovú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky a následnú politickú krízu v krajine, ktorá viedla k demisii premiéra Roberta Fica.

Prečítajte si tiež: Kuciakovu vraždu si niekto objednal, zistila polícia. Viaceré informácie jej šéfa sa nepotvrdili Čítajte 

Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk na článku o údajnom napojení talianskej mafie na predstaviteľov strany Smer-SD ako aj o údajnom zneužívaní európskych fondov.

Expremiér a ďalší slovenskí politici podľa Reportérov bez hraníc často nevyberavo slovne útočili na médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku podľa Reportérov bez hraníc neexistuje solídna inštitúcia, ktorá by novinárov chránila a žurnalisti sú tak terčom zastrašovania, je na nich vyvíjaný tlak. Po vražde Kuciaka sa preto znovu objavila otázka týkajúca sa ich bezpečnosti.

"Kuciakova vražda opäť priniesla na svetlo otázky o nevysvetlenom zmiznutí dvoch novinárov v roku 2008 a 2015 a vyvolala debatu o bezpečnosti novinárov,“ píše sa v komentári.

Reportéri bez hraníc si ďalej všímajú aj to, že v posledných rokoch prešli slovenské médiá, ktoré v minulosti vlastnili medzinárodné mediálne spoločnosti, do rúk miestnych oligarchov, ktorých hlavný obchodný záujem leží mimo žurnalistiky.

Na záver komentár upozorňuje, že na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie.

SkryťVypnúť reklamu

Laššáková je ochotná podať pomocnú ruku

„Ako bývalá novinárka a súčasná ministerka kultúry sa vždy budem zasadzovať o to, aby novinári mali slobodu slova aj tlače. Každá takáto tragická udalosť sa určite podpíše pod prepad Slovenskej republiky. Je to o desať miest a napriek tomu sme stále v rámci krajín V4 najlepší,“ povedala novinárom na margo rebríčka počas dnešného rokovania vlády ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Podľa nej by novinári mohli posilniť Slovenský syndikát novinárov či si založiť inú inštitúciu na ochranu novinárov.

Ak ju k tejto téme novinári oslovia, je ochotná im podať pomocnú ruku.

Situácia v RTVS

Reportéri bez hraníc sa v svojom komentári k Slovensku dotkli aj situácie v RTVS.

„Verejnoprávna televízia a rozhlas RTVS, ktorý sa v posledných rokoch stal symbolom novinárskej integrity, je taktiež v ohrození. Generálny riaditeľ zrušil jediný investigatívny televízny program (Reportéri, pozn. redakcie) po tom, čo priniesol kritiku jednej zo strán vládnej koalície, na ktorú je napojený,“ píšu Reportéri bez hraníc.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rezník reaguje na list redaktorov RTVS: Na verejnoprávnosť mnohí nemáte Čítajte 

Laššáková povedala, že s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom „komunikuje pravidelne“.

Na otázku, čo si myslí o situácii vo verejnoprávnom RTVS a či považuje za normálne, že ľudia z RTVS odchádzajú, musia odchádzať a ďalší sú hľadaní na inzeráty Laššáková povedala, že novinári z RTVS v otvorenom liste kritizujúcom situáciu v spravodajstve a publicistike „sami povedali, že oni vlastne pracujú slobodne, iba v nepriateľskej atmosfére a tú atmosféru si možno tak čiastočne vytvárajú sami“.

Na otázku, odkiaľ ministerka vie, že si nepriateľskú atmosféru čiastočne vytvárajú aj sami, Ľubica Laššáková dodala, že „oni to sami povedali, že pracujú síce slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Asi to takto pociťujú“.

Zeman vytiahol na novinárov zbraň

"Neviete si predstaviť šéfa demokratického štátu, ako máva zbraňou pred novinármi? Presne to urobil prezident Českej republiky Miloš Zeman, keď uprostred tlačovej konferencie v októbri 2017 vytiahol maketu kalašnikova s ​​nápisom 'na novinárov'," píšu Reportéri bez hraníc v hodnotení Česka s odkazom na udalosť, ktorá sa stala počas Zemanovej návštevy Plzeňského kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Správa tiež pripomína nelichotivé výroky hlavy štátu na adresu žurnalistov. Ako ďalší zdroj obáv v prípade Česka označuje dokument pokusy obnoviť trestný čin hanobenia prezidenta republiky.

Reportéri bez hraníc tiež upozornili, že v Česku koncentrácia vlastníctva médií "dosiahla kritickú hranicu".

"Noví oligarchovia od roku 2008 využili svoje bohatstvo k nákupu novín, aby upevnili svoju moc v krajine. Jeden z nich, premiér Andrej Babiš, stojí na čele dvoch najvplyvnejších denníkov v krajine," uvádza správa.

Africká Gambia si polepšila

Okrem Česka, Slovenska a Srbska si v Európe tiež výrazne pohoršila Malta, ktorá zo všetkých krajín zaznamenala najstrmší prepad, o 18 priečok na 65. pozíciu. Reportéri bez hraníc zdôraznili, že vlaňajšia vražda maltskej novinárky a blogerka Daphne Caruanovej Galiziovej vrhá temné svetlo na stav slobody tlače na starom kontinente.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak najväčší pozitívny posun - o 21 priečok na 122. miesto - zaznamenala africká Gambia, kde po konci diktatúry v roku 2016 médiá zažívajú výrazný rozmach. Sú tam zakladané súkromné ​​rozhlasové stanice a tlačené médiá sa už vraj neboja kritizovať politikov.

Štvanie proti médiám ako štátny program podľa správy už nie je výsadou len režimov, ako sú Turecko alebo Egypt. Tiež stále viac demokraticky zvolených šéfov štátov a vlád - napríklad v Maďarsku a Poľsku - zaobchádzajú s kritickými médiami ako s nepriateľmi, upozorňujú Reportéri bez hraníc.

Trump zhoršil novinársku klímu

Aj v tak rozdielnych štátoch, ako sú USA, India a Filipíny, urážajú vysoko postavení politici kritických novinárov.

Spojené štáty si tak po prvom roku vládnutia prezidenta Donalda Trumpa pohoršili o dve miesta na 45. priečku.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý rok mandátu prezidenta Trumpa definitívne potvrdil úpadok práv novinárov v USA, konštatuje správa. Pripomína Trumpove verbálne útoky na novinárov, snahy obmedziť niektorým médiám prístup do Bieleho domu a to, že kritické správy voči nemu označuje hlava Spojených štátov systematicky za "falošné" (fake news).

Prečítajte si tiež: Vraždy novinárov väčšinou nevyšetria. Umierajú nielen vo vojne Čítajte 

Rusko v rebríčku zostalo na 148. mieste. V krajine sa podľa Reportérov bez hraníc od návratu prezidenta Vladimira Putina do Kremľa v roku 2012 konštantne zvyšuje tlak na novinárov.

"Kto slovne napáda nepohodlné novinárky a novinárov a paušálne spochybňuje vierohodnosť médií, ten vedome ničí základy demokratickej spoločnosti," povedala hovorkyňa Reportérov bez hraníc Katja Glogerová. Podnecovanie nenávisti a pohŕdania je podľa nej vzhľadom na vzostup populistických síl hra s ohňom.

SkryťVypnúť reklamu

Reportéri bez hraníc sa snažia vyjadriť stupeň slobody, ktorej sa tešia novinári, blogeri a médiá v 180 štátoch sveta. Základom takéhoto zisťovania je dotazník, ktorý predkladajú novinárom, vedcom, právnikom a ochrancom ľudských práv vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 570
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 082
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 947
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 610
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 343
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 342
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 170
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 316
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 463
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 912
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 137
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 421
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 659
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 434
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 123
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovisko v meste Tchaj-pej na Taiwane.

Clá sú vo výške 32 percent. Taiwan chce dovážať viac amerických výrobkov.


TASR
Solárne kolektory, ktoré nainštalovali v roku 2011 na Bankove nad Košicami. Iný investor by teraz chcel neďaleko odtiaľ zabrať panelmi ďalšie územie.

Lídrom výstavby obnoviteľných zdrojov energie bola Čína.


SITA 1
Ryža z Vietnamu na ázijskom trhu s potravinami v Rowland Heights v Kalifornii.

Trumpova administratíva zaťažila import z Vietnamu clom vo výške 46 percent.


TASR 3
Španielsky minister hospodárstva a obchodu Carlos Cuerpo (v strede) v debate s eurokomisárom Paolom Gentillonim a riaditeľom európskeho stabilizačného mechanizmu Pierrom Gramegnom.

Chcú si nechať čas na posúdenie vplyvu Trumpovej colnej politiky.


SITA 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 316
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 463
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 912
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 137
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 421
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 659
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 434
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 123
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu