BRATISLAVA. Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavateľa najčítanejšieho slovenského denníka Nový Čas za článok z rozhovoru s bývalým príslušníkom československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Jánom Sarkocym, ktorý Babiša označil za vedomého spolupracovníka ŠtB.
Babiš žiada ospravedlnenie a milión eur. Spolu s Novým Časom zažaloval aj Sarkocyho, napísal v stredu Nový Čas.
Babiš spoluprácu s ŠtB dlhodobo odmieta. Slovenský súd tento rok v januári v obnovenom procese v súlade s minuloročným verdiktom ústavného súdu ale zamietol jeho žalobu, že je v archívnych zväzkoch ŠtB vedený ako agent neoprávnene.
Čo Sarkocy povedal na Babiša

Sarkocy v rozhovore s redaktorom Nového Času a ďalšími novinármi tento rok vo februári okrem iného uviedol, že videl originál Babišovho spisu ohľadom jeho spolupráce s komunistickou tajnou políciou ŠtB a že v spise nie je nič sfalšované.
Babiša tiež označil za človeka, ktorý chcel zo spolupráce s ŠtB ťažiť a mal rád peniaze. Babiš vtedy v reakcii povedal, že Sarkocy klame.
Babišov právnik v žalobe podľa Nového Času napísal, že Babiš vníma zverejnenie nepravdivých výrokov o jeho osobe ako obrovskú krivdu. Sarkocyho výroky o ňom vraj vytvárajú úmyselne "nepravdivý obraz vypočítavého a nečestného človeka".
Nový Čas sa neospravedlní
Vydavateľ Nového Času ospravedlnenie odmietol. Podľa jeho právnickej kancelárie Babiš nedokázal, že nebol agentom ŠtB.
"Vzhľadom na to, že otázka spolupráca žalobcu s ŠtB bola predmetom súdneho sporu, verejnosť mala legitímny záujem spoznať tvrdenie bývalého príslušníka ŠtB o týchto skutočnostiach. Nebolo právoplatne rozhodnuté, že žalobca je v spisoch ŠtB evidovaný neoprávnene," povedal podľa denníka advokát Ján Havlát.
Zvrat v kauze
Babiš sa na Slovensku domáhal očistenia svojho mena a slovenské súdy najprv rozhodli, že je v archívnych zväzkoch ŠtB vedený ako jej agent neoprávnene.
Zvrat v kauze ale nastal po vlaňajšom rozhodnutí ústavného súdu.
Ten zrušil pôvodné rozhodnutie bratislavského krajského aj najvyššieho súdu, ktoré dali Babišovi za pravdu. Urobil tak okrem iného z dôvodu, že odporcom nemal byť Ústav pamäti národa, ktorý zväzky ŠtB na Slovensku spravuje.
Vierohodnosť svedkov

Ústavný súd tiež konštatoval, že slovenské súdy rozsudky chybne založili na svedectve bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí vo výpovediach pred okresným a krajským súdom neboli zbavení mlčanlivosti.
Spochybnil tiež vierohodnosť týchto svedkov, ktorí vypovedali v Babišov prospech.
V obnovenom procese bratislavský krajský súd v súlade s rozhodnutím ústavného súdu Babišovu žalobu tento rok zamietol. Proti tomuto právoplatnému rozhodnutiu Babiš podal dovolanie k slovenskému najvyššiemu súdu.