BRATISLAVA. Slovensko môže Čínskej ľudovej republike (ČĽR) ponúknuť turistický ruch, jedlo a napríklad aj víno.
Povedal to Ľuboš Gajdoš z Katedry východoázijských štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave.
Jednodňoví turisti
Pokiaľ ide o turistický ruch, konštatoval, že obyvatelia Bratislavy si už mohli všimnúť čínskych turistov. Najviac ich je v centre hlavného mesta Slovenska, no hlavne ide o takzvaných jednodňových turistov. Prichádzajú vo väčšine prípadov z Viedne a následne pokračujú do ďalšej destinácie, napríklad do Maďarska.
"V oblasti turizmu máme čo ponúknuť," akcentoval sinológ.
V minulosti bol čínsky turista orientovaný skôr na kvantitu. Chcel vidieť za čo najkratší čas čo najviac. To znamená, že do Európy prišiel na sedem dní a videl Paríž, Londýn, niečo v Nemecku, potom Prahu, Viedeň, Taliansko - to všetko za sedem dní, zdôraznil.
Pribúdajú zažitkoví turisti
V súčasnosti sa už menia aj požiadavky čínskych turistov. Najmä mladá generácia už netúži po kvantite, ale skôr dávajú prednosť pokojnejším miestam, prírodným krásam.
"Nie teda len sa odfotografovať niekde pri Eiffelovke, alebo niekde inde v Európe, ale už je to aj napríklad o zážitkovej turistike," konštatoval. A vyzdvihol: "To znamená, že skôr preferujú prírodu a v tomto smere im máme čo ponúknuť." Takže turizmus, to je jedna oblasť.
Jedlo a víno
Ďalšou oblasťou podľa odborníka na čínsky jazyk je "určite jedlo, aspoň niektoré druhy, ktoré predstavujú skôr exotiku pre Číňanov, a potom je to víno".
V minulosti víno nebolo tradičným nápojom a hrozno bolo importované do Číny asi z Perzie, pripomenul. V súčasnosti je v mestskej populácii veľmi populárne popíjať víno známych francúzskych, talianskych, ale aj iných značiek.

"A v tomto smere vidím priestor pre slovenský vinársky priemysel, slovenských vinárov. Na druhej strane, samozrejme, ak Číňania požadujú určité množstvá, požadujú veľké množstvá," upozornil.
Číňania, ktorí pricestujú do Európy, patria skôr k strednej vrstve, to znamená s pomerne slušným príjmom. Ide o mestské obyvateľstvo, ktoré má možnosť výberu.
"Môžu si vybrať západnú Európu, môžu si vybrať Alpy, ale ak prídu sem, potom očakávajú minimálne rovnakú kvalitu," zdôraznil.
"Mladá generácia Číňanov nechce vidieť len Paríž, Londýn, ale aj strednú a východnú Európu. V tom vidím do budúcnosti veľký priestor. Určite v tomto je veľký priestor," akcentoval sinológ. A dodal, že pre Číňanov sú rovnako zaujímavé aj produkty sklárskeho priemyslu.