Vďaka online a mobilným technológiám prebieha v súčasnosti skutočná revolúcia v bankovníctve. Ako sa pohybovať v tomto prostredí, pochopila dánska Saxo Bank už pred desaťročiami.
Biznis založený na online a mobilných nástrojoch investovania začala dávno predtým, ako vzniklo slovo fintech. Z finančného startupu sa postupne stala medzinárodná investičná banka, ktorá sa dnes ochotne delí o svoje nástroje s inými startupmi.
Považujete sa za startup alebo fintech? Ako dnes pristupujete k finančným startupom, spolupracujete s nimi, zapájate ich do svojich riešení?
Boli sme startup a boli sme aj fintech ešte dávno predtým, než vôbec niekto začal rozmýšľať o fintechoch. Keď sme v septembri roku 1992 začínali, vybrali sme si zlý čas. Bolo to deň pred tým, čo sa dnes vo finančných kruhoch nazýva čierna streda, a týždeň pred devalváciou talianskej líry.
Bol to úplný začiatok éry internetu, posielal som veľa faxov, e-mail vtedy ešte málokto používal. Doslova sme vyrástli zo zeme a myslím, že sa to udialo veľmi rýchlo.
Mali sme iba kapitál 70-tisíc eur, a tak sme nemali veľa času, aby sme sa uchytili. Začínali sme najskôr ako služba pre telefónnu burzu a v strede deväťdesiatych rokov minulého storočia sme si uvedomili dôležitosť internetu.
Stretávali sme sa s IT developermi a vytvorili sme prvú internetovú platformu obchodovania na medzinárodnom devízovom trhu v roku 1998. Veľmi skoro sme začali k tomu pridávať ďalšie služby súvisiace napríklad s akciami či dlhopismi.
Dnes vzniká veľa zaujímavých fintechov, ale nie všetky sú také, ktoré môžu byť rentabilné a zároveň ponúkať službu, ktorá je ľuďom v niečom nápomocná. Úzko spolupracujeme s mnohými fintechmi, vyvinuli sme špecifikáciu OpenAPI, ktorá umožňuje fintechom integrovať sa do našej infraštruktúry.
Znamená to, že ak je nejaký fintech dobrý vo vývoji používateľského rozhrania alebo v globálnom poradenstve a používa služby Saxo Bank, môže sa sústrediť na špecifické veci a nemusí vyvíjať kompletné bankové služby.
To znamená, že fintechy vyzbrojujeme našimi nástrojmi, nemusia robiť všetko a môžu sa špecializovať. Radi podporujeme nové myšlienky. Pre nás sa hodnota fintechu zakladá na tom, že pomáha lepšie slúžiť klientom a vytvárať situáciu win-win (v ktorej každý získava – pozn. red.), čo je cieľ, ktorý sa neustále mení.
Bola vaša úloha v tomto vývoji vizionárska alebo skôr technologicko-vývojárska?
Rozumiem tomu, čo sa dá robiť s technológiami. Vnímam ich ako prostri dok pre služby klientom. Vytvorili sme, myslím, jedinečnú platformu a zaslúžili sa o demokratizáciu investovania a obchodovania.

Znamená to, že sme sprístupnili všetkým ľuďom obchodovanie s akciami, dlhopismi a Forexom, devízovým trhom, a to v 28 jazykoch. Dokázali sme im to sprístupniť v počítači spôsobom, ktorý predtým nebol možný.
Napríklad aj v Prahe či Bratislave môžete obchodovať na svetových finančných trhoch a vďaka nám má na ne prístup oveľa viac ľudí ako predtým.
Vnímate iné banky či fintechy ako svoju konkurenciu?
Máme jedinečný koncept, sme kompletne regulovaná banka, ale napríklad nepožičiavame peniaze, venujeme sa iba obchodovaniu na finančných trhoch, sami seba vnímame ako facilitátora.
Sme softvérová firma s bankovníckymi radami, spolupracujeme s najlepšími poskytovateľmi likvidity na svete, máme prístup na trhy akcií, dlhopisov a devízové trhy prostredníctvom búrz a svetových bánk.
V skutočnosti manažujeme prístup na viac ako sto likviditných miest a zjednodušujeme ho našim klientom. Myslím, že neexistuje žiadna iná banka, ktorá má tento biznis model. Je to v prvom rade o technológiách, ktoré nám umožňujú prístup na finančné trhy.
Potom spolupracujeme aj s brokermi, investormi a bankami, ktoré môžu používať náš kompletný hodnotový reťazec a poskytovať ho ako svoju bankovú službu. Preto v skutočnosti veľa nerozmýšľame o konkurencii, skôr o spolupráci.
Veľa jednoduchých vecí môžu urobiť aj tradičné banky, ktoré majú potrebu inovovať a digitalizovať svoj hodnotový reťazec. Chceme s nimi spolupracovať, nie ísť proti nim.
Ktoré míľniky vášho biznisu považujete za najväčšie?
Prvým medzníkom bolo pravdepodobne prežiť na začiatku tri a pol mesiaca. Prežili sme veľa kríz – od dot-com cez krízu v Rusku a Ázii až po tú, keď nám švajčiarske banky zrušili dolnú hranicu výmeny švajčiarskeho franku s eurom.
Všetko to boli veľké výzvy. Uvedenie prvej platformy určenej na obchodovanie na kapitálových trhoch bolo veľkým medzníkom. Nasledoval rok 2001, keď sme sa stali bankou a začali ponúkať obchodovanie v systéme multi-asset.

Potom to bola internacionalizácia nášho biznisu, zakladanie pobočiek na mnohých miestach vo svete, i to, že sme niekoľkokrát zdokonalili naše technológie.
Musíme však neustále pokračovať a napredova Lebo ak nebudete ďalej búšiť na hranice toho, čo môže vaša spoločnosť robiť, ľudia na vás zabudnú. Všetko je totiž o ľuďoch. Míľnikov bolo veľa a všetky sú časťou identity, ktorou sme dnes.
Cítite sa ako rebelanti v bankovom biznise? Presadzujete nové myšlienky vo vzťahu ku klientom, investorom, partnerom či vlastným zamestnancom?
Nikdy sme nemali luxus ako veľké firmy, ktoré majú čas aj kapitál a môžu experimentovať. Museli sme od prvého dňa tvrdo bojovať, aby sme prežili. Našu štruktúru definuje to, že sme robili biznis novým spôsobom, konkurovali sme produktom – platformou a službou, ktorou sme sa líšili od tradičných bánk.
Mnohé z nich nepodnikali žiadne inovácie dlhé roky. Ale bolo to ťažké byť bankou a byť silnou značkou v prostredí, kde sa všetko neustále mení – reguláciami, mobilnými technológiami, globalizáciou, zmenou správania konzumentov, ako aj konkurenciou fintechov.
Sme iní a robíme biznis iným spôsobom. Chceme robiť dobrý biznis tak, že demokratizujeme investovanie a obchodovanie, vytvárame riešenia win-win.
Keď neviete motivovať ľudí, aby verili, že robíte niečo, čo je dobré aj pre nich, aj pre klientov, nebude to fungovať. Musíte si zakladať na firemnej kultúre, žiť vaše hodnoty, byť užitoční, vzbudzovať dôveru, potom môžete byť úspešní.
Dá sa povedať niečo špecifické o ľuďoch, ktorí investujú na Slovensku?
Či je to Dánsko, Slovensko, Singapur alebo akékoľvek iné miesto na svete, ľudia chcú investovať, aby si kúpili auto, dom alebo mohli poslať deti do dobrej školy. Preto chcú mať platformu, kde vedia, aké riziko podstupujú, čo zaplatia a kde majú na výber rôzne alternatívy. Všetkým ide o to, aby urobili niečo pre svoju lepšiu budúcnosť, nech je to kdekoľvek vo svete.

Váš analytik sa pred dvoma rokmi vyjadril, že dianie v Číne môže oveľa viac ovplyvniť finančné trhy ako voľby v USA alebo brexit. Naplnili sa tieto predpovede?
Je to proces, ktorý stále prebieha. Čína je veľmi zaujímavá z mnohých aspektov, žije tam miliarda ľudí, je to najväčšia ekonomika na svete, ktorá rýchlo rastie. Je to veľmi tvrdo pracujúca komunita ľudí.
Číňania sú inovatívni aj veľmi dobrí obchodníci, a to o desať až dvadsať rokov zmení svet. Ich vplyv je väčší, ako si väčšina ľudí myslí. Dlhé roky Čína nebola dominantným hráčom v globálnej ekonomike, v súčasnosti dominantná je a oveľa viac sa tam dnes hovorí o otvorenom a slobodnom trhu, ako to napríklad robí Donald Trump v USA.
Aký vývoj očakávate v oblasti vášho podnikania?
Riadim túto banku už dvadsaťpäť rokov, ale stále k nej cítim veľkú vášeň. Máme nových vlastníkov z Číny a Fínska a máme ambície ďalej demokratizovať investovanie. Veľké príležitostí vidíme v Číne, v strednej a východnej Európe, ale aj iných častiach sveta.
Naša práca sa neskončila, iba sa začína. Nachádzame sa uprostred veľkej transformácie. Žijeme v zaujímavom svete, kde síce nie je všetko dobré, ale existujú v ňom veľké výzvy a príležitosti. Otvára sa priestor pre nové riešenia v cloude alebo s využitím umelej inteligencie, nové výzvy prinášajú regulácie pre fintechy. To nás stále udržuje motivovaných.