Plyšové medvedíky na posteliach majú na očku gázu prelepenú náplasťou. Dostanú ich do rúk deti po operácii, s očami pod gázou. Medvedíky zvyčajne ešte nevidia, ale iba nahmatajú prstami.
Lebo tie im nahrádzali oči. Ale pred pár okamihmi dostali nádej, že by mohli vidieť nielen prstami, ale aj očami.
Londýnčanka Natasha Leeová má v spoločnosti Orbis International na starosti komunikáciu a na letisku v Dubaji ma pozýva hore vysokými schodíkmi do 52-metrového trupu medzikontinentálneho lietadla.
Nepatrí nijakým aerolinkám, ale lietajúcej očnej nemocnici, rovnomennej medzinárodnej neziskovej mimovládnej organizácie. V minulosti som názov na trupe zazrel na lietadle zaparkovanom ďaleko od terminálu v Londýne či v Macau.

Tentoraz však smiem vojsť dnu. Navliekam si na topánky ochranné vrecká a sadám si do jedného z voľných kresiel na palube. Nechystám sa na odlet.
Sedím v 46-miestnej školiacej miestnosti a čoskoro budem s ostatnými sledovať priamy prenos z operačnej sály o dvoje dverí ďalej. Tam Omar Salamanca, očný lekár kliniky v meste Cali v Kolumbii, na modeli tváre a plastového oka vysvetľuje postup pri laserovej operácii sivého zákalu.
Šanca pomôcť
Doktor na niekoľko mesiacov opustil pracovisko na uznávanej klinike a prihlásil sa za dobrovoľníka na palubu lietajúcej nemocnice. O pár dní odletí do mesta Chittagong v Bangladéši, chudobnej krajiny, kde zväčša iba živorí 160 miliónov ľudí.
Medzi nimi sa s krutým osudom pretĺka trištvrte milióna dospelých nevidiacich a 48-tisíc nevidiacich detí. Kandidátmi do šíkov zrakovo poškodenej armády je ešte dva a pol milióna diabetikov, ohrozených rozvojom diabetickej retinopatie, ochorenia, ktoré môže viesť k slepote.