Sociálne podniky sa budú môcť dostať aj k veľkým štátnym zákazkám. Štát ich bude môcť preferovať pri súťaži napríklad na výber dodávateľov stavieb, predkladateľských či tlmočníckych služieb.

Od mája totiž vstúpil do praxe zákon o sociálnom podnikaní z dielne ministra práce Jána Richtera zo Smeru. V minulosti pritom už takáto prax bola, no upustilo sa od nej, keďže sa zneužívala.
„Slovenská prax verejného obstarávania je pomerne kreatívna a približne dva – tri roky dozadu sa začali množiť prípady, keď stavebnú zákazku vyhral sociálny podnik zamestnávajúci napríklad vozičkárov či slepcov,“ hovorí v rozhovore pre SME odborník na verejné obstarávanie JURAJ TKÁČ.
Sociálne podniky sa opäť môžu uchádzať o verejné zákazky. Ako to hodnotíte?
„Podniky sa budú preferovať aj pri zákazkách, ktoré budú podliehať režimu verejného obstarávania. Pravidlami sa však stanovili prísne podmienky. Až prax však ukáže, ako sa licencie pre sociálne podniky budú prideľovať a ako sa následne bude kontrolovať, či sociálne podniky skutočne slúžia svojmu účelu, teda či zamestnávajú znevýhodnené kategórie osôb.“
Je to správny krok?
„Ide o krok správnym smerom, keďže priamo politika Európskej komisie v oblasti verejného obstarávania podporuje jeho sociálny aspekt. Ide napríklad o prípady, keď sa na plnenie zákazky vyžaduje zamestnanie pracovníkov na rodičovskej dovolenke alebo vytvorenie pracovných miest pre marginalizované skupiny a podobne.“
V čom vidíte pozitíva tohto opätovného kroku?