BRATISLAVA. Česká investigatívna novinárka Pavla Holcová spolupracovala so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom na viacerých kauzách.
Posledná, ktorú spolu riešili, kým Jána a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači, bola o prepojení talianskej mafie na slovenské politické špičky.
V kontakte boli aj krátko pred vraždou, v stredu 21. februára. „Písali sme si aj niekoľkokrát denne, naposledy v stredu o pol štvrtej poobede,“ povedala Holcová.
Ten istý mobil, ktorý vtedy Holcová používala, musela teraz odovzdať slovenskej polícii, keď bola takmer tri mesiace po vražde vypovedať na polícii ako svedkyňa.
„Išla som z vlastného presvedčenia a ochotná poskytnúť čokoľvek, čo by pomohlo s vyšetrovaním,“ vraví Holcová.

Nikto jej vopred nepovedal, ako bude vypočúvanie prebiehať, ani to, ako dlho potrvá. Holcová nakoniec strávila na polícii za prítomnosti viacerých vyšetrovateľov naraz osem hodín.
Vyšetrovatelia jej kládli rovnaké otázky a nechceli jej uveriť, že o slovenských podvodoch na DPH a väzbách vplyvných slovenských podnikateľov na politické špičky podrobnosti nevie.
Po štyroch hodinách si od novinárky vypýtali telefón, ktorý najskôr odmietla vydať. „Ponúkla som im kópiu konverzácií s Jánom, to im však nestačilo, chceli kópiu všetkých mojich konverzácií, ktoré prebehli po vražde,“ tvrdí novinárka.
Holcová nakoniec telefón polícii odovzdala na príkaz zo špeciálnej prokuratúry, prístupové kódy im však neposkytla. Do telefónu sa teraz budú snažiť dostať vo forenznom laboratóriu Europolu.
Neštandardný postup
Doposiaľ sa na Slovensku nestalo, aby novinárovi polícia po vypočúvaní v akejkoľvek veci odobrala telefón. Novinári majú navyše povinnosť chrániť a neprezradiť svoje zdroje informácií.