Správu sme aktualizovali v celom rozsahu.
PRAHA. Spolupráca medzi finančnou skupinou J&T a čínskou CEFC sa po niekoľkých mesiacoch sporov skončila veľmi neobvyklým a silným krokom.
Nebanková časť J&T, konkrétne J&T Private Investments (JTPI), vo štvrtok (17.5.) prevzala kontrolu nad spoločnosťou CEFC Europe.
Ako prvý krok odvolala existujúce predstavenstvo spoločnosti CEFC Europe a dosadila krízový manažment. Uviedol to portál idnes.cz.
Čínska CEFC China Energy totiž v dohodnutom termíne neuhradila pohľadávky vo výške 450 miliónov eur voči J&T Private Investments.
Pohľadávku má zaplatiť čínsky štátny konglomerát CITIC Group, ktorý má v CEFC Europe podiel 49 percent. JTPI už skôr uviedla, že bude rokovať s firmou CITIC, ktorú považuje za dôveryhodného a transparentného partnera.
Skončil aj Tvrdík
“Akcionári sú pripravení podniknúť všetky právne kroky proti skupine J&T.
„
V predstavenstve skončil jeho doterajší podpredseda Jaroslav Tvrdík, ktorý nedávno uviedol, že dlhy CEFC zaplatí v priebehu dní čínsky štátny konglomerát CITIC Group, ale aj ďalší členovia predstavenstva vrátane Marcely Hrdej, Tomáša Bůzka a troch čínskych predstaviteľov.
Novými členmi predstavenstva sa stali Peter Kubík a Dušan Palcr.
Nový krízový manažment má vraj predovšetkým zabezpečiť stabilitu všetkých častí skupiny CEFC Europe, a vytvoriť tak podmienky a časový priestor pre vyriešenie vzniknutej situácie.
CEFC sa kroky J&T nepáčia
Čínska CEFC kroky finančnej skupiny J&T odmieta, je pripravená uhradiť do piatkového popoludnia všetky záväzky voči skupine J&T.
Na svojom twitteri o tom vo štvrtok večer informoval Tvrdík.
CEFC China zároveň v piatok oznámila, že je pripravená podniknúť právne kroky proti J&T.
"Akcionári sú pripravení podniknúť všetky právne kroky proti skupine J&T, vrátane osôb, ktoré skupina J&T označuje za nových členov predstavenstva CEFC Europe," stojí v tlačovej správe.
Loading
...
Finančný audit
V CEFC Europe sa uskutoční finančný a právny audit, uviedla J&T.
"Veritelia sú pripravení rokovať so spoločnosťou CITIC, ktorú považujú za dôveryhodného a transparentného partnera," podotkol Málek.
Hovorca skupiny J&T Finance Group (JFTG) Monika Veselá ČTK oznámila, že všetky pohľadávky tejto skupiny voči CEFC sú zabezpečené bonitnými aktívami a J&T Finance Group v tejto chvíli nemá dôvod prijímať akékoľvek opatrenia.
"Aktuálna situácia nemá žiadny vplyv na fungovanie a finančné výsledky skupiny JTFG. Naopak veríme, že nasadenie krízového manažmentu mimo iného napomôže aj na odtienenie od problémov materskej spoločnosti," uviedla.
Nezaplatili pohľadávky

J&T Private Investments, ktorá teraz prevzala riadenie CEFC, je, zjednodušene povedané, nebanková časť, ktorá sa od J&T oddelila v roku 2013.
"Napriek verejným vyhláseniam čelných predstaviteľov CEFC nedošlo k uhradeniu pohľadávok v deklarovanom termíne. Veritelia pod vedením JTPI v uplynulých týždňoch rokovali o možnom riešení so zástupcami spoločnosti CITIC," píše sa v tlačovej správe.
Spomínaný čínsky štátny kolos CITIC Group má v európskej časti CEFC získať 49-percentný podiel. Číňania tým chcú vyriešiť veľké finančné problémy, do ktorých ich v uplynulých mesiacoch stiahla materská skupina CEFC.
O nich sa začalo písať po tom, ako vyšlo najavo, že jej šéfa Jie Ťien-minga, poradcu českého prezidenta Miloša Zemana, vyšetrujú čínske úrady pre podozrenie z ekonomickej kriminality. Tvrdík opakoval, že o osude šéfa Jie Ťien-Minga nemá žiadne informácie.
Sľubujú, že peniaze pošlú
Podľa Tvrdíka čínsky konglomerát CITIC už na účet v Prahe odoslal 475 miliónov eur. O pripravenosti uhradiť všetky záväzky CEFC China do 14. h v piatok bola podľa neho spoločnosť J&T informovaná už pred rozhodnutím o prevzatí výkonu akcionárskych práv.
"Od 7. mája sú v Česku predstavitelia spoločnosti CITIC Group a rokujú so skupinou J&T o spôsobe vyrovnania všetkých záväzkov. Už 8. mája CITIC Group vystavila list pre skupinu J&T, podpísaný osobne predsedom predstavenstva CITIC Group, ktorým CITIC Group potvrdila pripravenosť uhradiť všetky záväzky CEFC voči skupine J&T. Skupina J&T stanovila CITIC Group termín pre zaplatenie 18. mája 2018," vysvetlila vo svojej tlačovej správe CEFC China.
"Legitímne predstavenstvo CEFC Europe robí všetky kroky potrebné na zabezpečenie riadneho chodu spoločnosti a svojich aktív, vrátane krokov vedúcich k okamžitému splateniu všetkých záväzkov," stojí vo vyhlásení.
Loading
...
O problémoch sa hovorí už dlhšie
O problémoch CEFC sa začalo písať po tom, čo vyšlo najavo, že jej šéfa Jie Ťien-ming, ktorý je poradcom prezidenta Miloša Zemana, vyšetrujú čínske úrady pre podozrenie z ekonomickej kriminality.
Za dlhy ručí CEFC okrem iného budovou bývalej Živnobanky v centre Prahy, administratívnym komplexom Florentinum alebo futbalovú Slaviou. Čínska štátna CITIC Group nedávno získala v CEFC Europe podiel 49 percent.

CEFC si pred časom vybrala Česko ako sídlo svojich európskych aktivít, v Česku zároveň kúpila podiely v niekoľkých firmách.
Má ich napríklad v aerolíniách Travel Service alebo cestovnej agentúre Invia.cz, kapitálovo vstúpila do J&T Finance Group, ovláda Pivovary Lobkowicz Group, strojársky a metalurgický podnik ŽĎAS Žďár nad Sázavou, je majoritným vlastníkom futbalovej Slavie aj štadióne v Edene. V Česku CEFC Europe spravuje aktíva cez 1,5 miliardy eur.
Kapitálovo tiež v minulosti vstúpila do J&T Finance Group, v ktorej držala desaťpercentný podiel. V marci 2016 sa obe strany dohodli, že získa polovicu. Za polovičný podiel v JTFG mala zaplatiť 980 miliónov eur.
V máji 2017 zmenu podielov schválil Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. Na začiatku tohto roka navýšenie čínskeho podielu zamietla Česká národná banka, CEFC sa odvolala, v marci ale oznámila, že žiadosť o navýšenie podielu sťahuje.