BRATISLAVA. Miera nezamestnanosti sa v apríli znížila na nové minimum 5,42 percenta.
Informovalo o tom ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Oproti marcu klesla nezamestnanosť o 0,13 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,32 percentuálneho bodu.
Nezamestnanosť v krajine klesá nepretržite už takmer dva roky, dlhodobo je ale vyššie ako v Českej republike, kde v apríli dosiahla 3,2 percenta.
Začínajú sezónne práce

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v apríli kleslo oproti marcu o viac ako 4200 na 149.611 ľudí. V porovnaní s vlaňajškom ubudlo takmer 61.500 nezamestnaných.
"Vývoj ekonomiky má pozitívny trend. Zvyšuje sa počet pracovných miest, čo sa prirodzene prejavuje v znižovaní nezamestnanosti," povedal na tlačovej konferencii minister sociálnych vecí Ján Richter.
Dodal, že v apríli začínajú v rôznych odvetviach sezónne práce, čo tiež prispieva k zlepšeniu situácie na trhu.
"Za vlaňajšok sme takto evidovali skoro tisícku, presne 960 cudzincov, ktorí tu pracovali v sezónnych prácach. Čo sa týka mesiaca apríl, už evidujeme 342 vydaných povolení na tento účel," dodal, pričom predpokladá, že počty z minulého roka budú prekonané.
Úrady práce v závere apríla evidovali viac ako 80.500 voľných pracovných pozícií u zamestnávateľov. Podniky hľadajú ľudí hlavne na rôzne robotnícke pozície.
Najviac nezamestnaných je na východe
Pokles miery evidovanej nezamestnanosti bol v apríli zaznamenaný vo všetkých krajoch Slovenska.
Najvýraznejší medzimesačný pokles o 0,25 percentuálneho bodu bol dosiahnutý v Banskobystrickom kraji.
Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola z regionálneho pohľadu v Prešovskom kraji (9,22 %) a nad slovenský priemer dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti aj v Banskobystrickom (7,65 %) a Košickom kraji (8,96 %).

Chýba kvalifikovaná pracovná sila
Na Slovensku v rámci pracovnej sily z iných krajín dominujú občania Európskej únie, pričom za apríl 2018 pribudlo takmer 1100 pracovníkov z Únie, skonštatoval minister práce.
Richter priblížil, že aktuálny počet legálne pracujúcich cudzincov na Slovensku je 53.690. Z toho približne 30.000 je z EÚ a zhruba 23.000 z tretích krajín.
"Skoro 1100 pribudlo pracovníkov z EÚ, je to hlavne Balkán," vyčíslil Richter počty za minulý mesiac.
V apríli bol podľa neho zaznamenaný úbytok v niektorých kategóriách, ide najmä o občanov Srbska. "Naopak, ďaleko viac pribúda Ukrajincov, ale dominujú rapídne viac zamestnanci z EÚ," zdôraznil s tým, že ide najmä o Bulharov či Rumunov.
Slovenské firmy dlhodobo upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a v uplynulom období začali vo väčšom počte zamestnávať cudzincov.
Na začiatku mája začal platiť zákon, ktorý predpokladá zjednodušenie podmienok pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ v nedostatkových profesiách a v regiónoch s nezamestnanosťou nižšou ako päť percent.
Opatrenie sa prejaví v praxi po vytvorení zoznamu nedostatkových profesií, podľa ministra Richtera návrh počíta so 182 rôznymi pracovnými pozíciami.