BRATISLAVA. Príbeh čínskej firmy CEFC a slovenskej finančnej skupiny J&T sa začal v roku 2014. Číňania vtedy podpísali v bankovou skupinou J&T Finance Holding zmluvu o strategickej spolupráci.
V januári 2015 získali Číňania v J&T Finance Holding päťpercentný podiel, ktorý o niekoľko mesiacov zvýšili na desať percent. Nakoniec sa obe skupiny v 2016 dohodli o zvýšení podielu na presnú polovicu, za čo mali Číňania J&T vyplatiť 980 miliónov eur.
S obchodom začiatkom roka nesúhlasila Česká národná banka, pretože pochybovala o pôvode peňazí, za ktoré mala CEFC zvýšiť svoj podiel v J&T.
CEFC nakoniec svoju ponuku na zvýšenie podielu v skupine v marci stiahla.
Vyšetrovanie aj pochybné peniaze

Medzičasom sa začali objavovať informácie, že v komunistickej Číne vyšetrujú šéfa skupiny CEFC pre podozrenia z ekonomickej kriminality.
J&T žiadala od Číňanov vysvetlenie, pohrozila im dokonca, že ak tak čím skôr neurobia, dohoda o zvýšení ich podielu padá. Bola tiež prezieravá a začala začiatkom roka uplatňovať rôzne opatrenia.
Ešte koncom februára nechala v katastri vyznačiť plomby na nehnuteľnostiach v Prahe, ktoré patrili CEFC. Web Neovlivni.cz upozornil, že tak J&T urobila zrejme preto, lebo si od nej Číňania požičali štyristo miliónov eur.
To, že si CEFC od J&T požičala peniaze, potvrdili aj samotní Číňania.
Dlh u J&T dosiahol 450 miliónov eur a CEFC ho mala splatiť pôvodne do konca júla, potom J&T termín splatnosti posunula na 18. mája.
Nečakala však, kým peniaze Číňania zaplatia, a deň pred splatnosťou prevzala manažérsku kontrolu nad CEFC Europe.
V spoločnosti odvolala predstavenstvo a dosadila svoj krízový manažment. Číňania tento krok označili za „nepriateľské prevzatie kontroly“.
Tvrdia, že J&T vedela, že peniaze na úhradu dlhov majú a boli pripísané na účet čínskej firmy CITIC Group, ktorá má v európskej centrále CEFC 49-percentný podiel. Dlh voči J&T mala vyplatiť namiesto CEFC Europe.
„V rokovaniach nedošlo v lehotách k dohode o spôsobe splatenia dlhu. Ochrana investície bola logickým krokom,“ uviedla J&T s tým, že je pripravená s čínskou CITIC rokovať aj naďalej.
Nechcú vraj prijať peniaze

Ak rokovania dopadnú dobre a J&T dostane svoje peniaze späť, odovzdá kontrolu nad CEFC Europe pôvodným čínskym majiteľom.
Podpredseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík, ktorý prišiel zatiaľ dočasne o funkciu, však tvrdí, že J&T bezdôvodne odmieta prijať peniaze, ktoré už má CITIC na účte.
„Klame. Namiesto platenia podal štyridsať predbežných opatrení. Sme pripravení okamžite prijať platbu a odovzdať kľúče,“ napísal na twitteri spolumajiteľ J&T Patrik Tkáč.
Číňania však podľa J&T hovoria o peniazoch, ktoré ani nemajú.
Poštová banka, ktorá patrí pod J&T, tvrdí, že jej klientov situácia neovplyvní. Banka má podľa jej hovorkyne Lýdie Žáčkovej nastavenú dlhodobú stratégiu, „v ktorej sa s dodatočným kapitálom nijako nepočítalo“.
J&T Finance Group dodala, že situácia nemá vplyv na fungovanie či výsledky skupiny. Naopak, dúfa, že nasadením krízového manažmentu do čínskej CEFC Europe pomôže „odtieniť problémy materskej spoločnosti“.
Loading
...