BRUSEL. Európska únia už predložila Spojeným štátom všetky aspekty svojich návrhov ohľadom prípadných diskusií o uvoľnení vzájomného obchodu, ako sa na nich minulú stredu v Sofii dohodli šéfovia štátov a vlád eurobloku.
Novinárom to v Bruseli povedala komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, podľa ktorej americká strana diskusie v Európskej únií sleduje so záujmom.
Podľa Malmströmovej je len málo pravdepodobné, že sa obom stranám do konca mesiaca podarí dohodnúť, aby bola Európa trvalo vyňatá z amerických ciel na dovoz ocele a hliníka.
Posledné slovo bude mať zrejme Trump
Práve trvalá výnimka - tá dočasná skončí na konci mája - je však pre európsku stranu podmienkou, bez ktorej si nevie predstaviť začiatok rozhovorov o väčšej spolupráci v energetike, o odstraňovaní bariér pre dovoz automobilov či o reforme Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

To dali minulú stredu šéfovia štátov a vlád krajín EÚ v Sofii najavo veľmi jednoznačne.
Malmströmová v Bruseli po rokovaní s ministrami krajín EÚ zodpovednými za medzinárodný obchod upozornila, že s americkým ministrom obchodu Wilbur Rossom je v kontakte takmer denne.
Pripustila však tiež, že konečné rozhodovanie v tejto veci bude zrejme priamo na americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ross ale podľa nej bude tým, kto Trumpovi odporučí, ako vo veci postupovať.
Základný problém je nadvýroba
Podľa komisárky by sa mali obe strany sústrediť hlavne na základný problém svetového obchodu súvisiaci s oceľou, teda na nadvýrobu.
"To by mohol byť začiatok konštruktívnej agendy. Ale ak to máme začať riešiť, nemôže sa to diať s hrozbou, ktorá nám visí nad hlavou," podotkla Malmströmová.
"Bude to stačiť? Neviem. Z americkej strany boli signály, že výnimka predĺžená nebude," poznamenala.
Od júna tak podľa nej buď začne platiť clo 25 percent na dovoz ocele a desať percent na dovoz hliníka, alebo Spojené štáty prídu ešte "s iným typom reštriktívnych opatrení".