BRATISLAVA. „Nezamestnanosť klesla na historické minimum.“ Za posledné mesiace Slováci túto vetu počuli od ministra práce Jána Richter veľakrát.
Každý mesiac zvolá tlačovú konferenciu, aby verejnosti odkomunikoval čísla o počte ľudí bez práce. Zverejňovať ich musí podľa zákona: to, že to robí formou tlačovky, je už vec marketingu.

Mnohí sú však ku správam o klesajúcom počte nepracujúcich skeptickí. "Súčasná prezentovaná miera nezamestnanosti je len štatistický údaj. Otázny je aj pomer evidovanej a reálnej nezamestnanosti," tvrdí Martin Miklánek z poradenskej spoločnosti Gander group.
Čo teda naozaj vieme z čísel vyčítať a čo nám, naopak, o Slovensku nepovedia?
Čo čísla neukazujú
Nezamestnanosť u nás merajú dve rôzny štatistiky, ktoré vychádzajú z rozličných čísel. Začnime tou, ktorá je nižšia (v apríli to bolo 5,42 percenta) a prezentuje sa ňou minister Richter.
Takzvaná miera evidovanej nezamestnanosti vychádza primárne z toho, koľko ľudí je evidovaných na úradoch práce.
Táto miera však nezohľadňuje takzvaných nedisponibilných ľudí, ktorí sú dočasne napríklad na absolventskej praxi vo firme alebo sa rekvalifikujú, teda vzdelávajú pre iné povolanie. Nie sú v nej zarátaní ani tí, ktorí dočasne pracujú povedzme pre obec cez aktivačné práce.
Takýchto ľudí bolo v apríli spolu takmer 34-tisíc z celkového počtu 184-tisíc nezamestnaných, čiže necelá pätina. Po započítaní týchto čísel je nezamestnanosť za apríl vyššia, a to 6,65 percenta.
Vlády v minulosti evidenciu týchto ľudí viackrát metodicky menili. Človek v kategórii "nedisponibilný" je síce stále nezamestnaný, ale neráta sa do zverejňovanej miery nezamestnanosti.
Naposledy zmenu metodiky urobil Richter v roku 2013, keď do tejto skupiny presunul ľudí, ktorí robia menšie práce pre obec.
Vďaka malej zmene sa mu podľa bývalej premiérky a ministerky práce Ivety Radičovej podarilo znížiť mieru nezamestnanosti o pol percenta. Navyše, aj táto zmena podľa nej spôsobila, že "porovnávanie štatistík v časových radoch pred rokom 2013 a po ňom stráca akýkoľvek zmysel. Štatistiky miery evidovanej nezamestnanosti okrem toho neodrážajú realitu".