BRATISLAVA. Podnikateľ a majiteľ futbalového Slovana Bratislava Ivan Kmotrík či skupina podnikateľov okolo bývalého štátneho tajomníka na ministerstve hospodárstva z čias prvej vlády Mikuláša Dzurindu Jána Sabola.
Aj týchto podnikateľov zlákala výroba minerálok na Slovensku. Kým ľudia okolo Sabola ovládajú najväčšiu spoločnosť na výrobu vôd v krajine - Slovenské pramene a žriedla, Kmotrík vlastní firmu, ktorá vyrába dojčenskú vodu Lucka.

V minulosti sa o minerálne vody zaujímali aj mafiánske skupiny, napríklad bývalý šéf sýkorovcov František Borbély či bývalý policajt Ľubomír Jakšík, ktorého meno sa objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch.
Tržby firiem, ktoré minerálne vody v krajine vyrábajú, sa v porovnaní s jednotlivými rokmi nehýbu a stagnujú, premierná spotreba naopak vlani z roka na rok rástla.
Kým v roku 2016 vypil dospelý človek priemerne 80 litrov minerálok za rok, vlani to bolo už 84 litrov, teda približne dve a pol deci denne.
"Minerálne vody idú ruka v ruke so zdravým životným štýlom a športovými aktivitami. Dôvodom je aj udržiavanie pitného režimu najmä u zákazníkov od 18 do 35 rokov,“ hovorí hovorkyňa obchodnej siete Billa Kvetoslava Kirchnerová.
Kto je najväčší
Slovensko patrí medzi štáty, ktoré majú spomedzi európskych krajín najviac minerálnych prameňov. Je ich 20 a nachádzajú sa v rôznych kútoch Slovenska. Takéto bohatstvo sa v minulosti snažili využiť viacerí podnikatelia, ktorí svoje prvé milióny zarobili ešte mimo potravinárskeho priemyslu.
Približne štvrtinu trhu s minerálkami dnes ovláda spoločnosť Slovenské pramene a žriedla, ktorých 60 percent vlastní Ján Sabol a zvyšok v roku 2016 získal český podnikateľ Oldřich Šlem.